Sokak hayvanları için gönüllü oldular

 

Karşıyaka Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri Eğitim Kursu’nun üçüncüsü yapıldı

06.06.2011
Yazı Boyutu:  

6_cevre_hayvanlari_koruma_gonulluleri.JPGHayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde yürütülen kurs sayesinde bugüne kadar 71 kursiyere Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü kartı verildi. Karşıyaka Belediye yedinci kat grup toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitim kursuna 17 kişi katıldı.  Gönüllüler eğitim sonrası sınavdan geçerek Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olma hakkı kazanıyorlar. İl Hayvanları Koruma Kurulu tarafından onaylanıp daha sonra Valilik tarafından kartları veriliyor.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Karşıyaka Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü kursun amacı gönüllü sayısını arttırarak, Karşıyaka’nın her noktasında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu için çalışacak gönüllü ordusu yaratmak. Bu amaçla üçüncüsü düzenlenen kursta ; İl Çevre ve Orman Müdürü Veteriner Hekim Hasan Paşalı, Karşıyaka Belediye Veteriner İşleri Müdürü  Çağlayan İnanlı ve Veteriner Hekim Serdar Akçan, Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Serdar Aktop  gönüllülere eğitim verdi.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Ve Uygulama Yönetmeliği eğitim konuları arasında :

-Ev hayvanlarının korunmasına dair Avrupa sözleşmesi

-Hayvan Bakımı ve Beslenmesi

-Hayvan Davranışları

-Hayvan Hastalıkları

-Aşılama, Kısırlaştırma ve Sahiplendirme konuları yer alıyor. Kursta aynı zamanda Karşıyaka Belediyesi’nin sokak hayvanlarını korumasıyla ilgili yaptığı çalışmalar anlatılıyor. Hayvan hakları yönünde çalışmalarını üst düzeyde sürdüren Karşıyaka Belediyesi, sahipsiz hayvanlarla ilgili çalışmalarını Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri ile birlikte yürütüyor.


Üye OlÜye Girişi