Son 15 yılda öldürülen çevreci sayısı 2 kat arttı

 

Çevreyi koruduğu için öldürülenlerin oranının 15 yılda iki katına çıktığı uyarısında bulunan yeni bir rapor yayımlandı. Buna göre haftada 4 kişi çevreyi korurken ölüyor. Yolsuzluk oranının yüksek olduğu ülkelerde daha çok çevreci öldürülüyor.

06.08.2019
Yazı Boyutu:  
İndependent Türkçe'nin Nature Sustainability'de yayımlanan makaleyi kaynak göstererek yayınladığı habere göre, çevre cinayetlerin sadece yüzde 10'u, küresel ölçekte tüm cinayetlerin ise yüzde 43'ü mahkumiyetle sonuçlanıyor.

Queensland Üniversitesi'nde baş araştırmacı Dr. Nathalie Butt konuyla ilgili şunları söyledi:

Bildirilen çevreci ölümleri ve ölümlerin yaşandığı ülke sayısı arttı. Birçok durumda zayıf hukuk düzeni çoğu ülkede vakaların düzgün şekilde soruşturulamamasına sebebiyet veriyor. Bazen de şiddetin sorumlusu bizzat polis veya yetkililer oluyor.

Bilim insanları, 2002-2017 yıllarında 50 ülkede bin 558 ölümün rapor edildiğini, bu sayının aynı dönemde aktif görevdeyken öldürülen İngiliz ve Avustralya askeri hizmet personelinin sayısının iki katından fazla olduğunu söylüyor.

YOLSUZLUK ARTTIKÇA ÇEVRE CİNAYETLERİ DE ARTIYOR

Daha yüksek yolsuzluk oranlarına sahip ülkeler çevreyle ilişkili ölümlere daha fazla sahne oluyor. Kurbanlar toplum aktivistleri, hukukçular, gazeteciler, sosyal hareket üyeleri ve STK çalışanları dahil olmak üzere çeşitli gruplara mensup.

Yerli gruplardan çevre savunucuları en yüksek ölüm rakamlarına sahip ve şiddet en çok Orta ve Güney Amerika'da görülüyor. 2014-2017 yıllarındaki her üç ölümden biri madencilik ve tarım sektörüyle ilişkili.

Uluslararası STK Küresel Şahitlik verilerini kullanan bilim insanları çok uluslu şirketler ve hükümetlere bu davalara ilişkin daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik çağrısı yapıyor.

Dr. Butt, "Hepimizin muhtaç olduğu gıda ve kaynakların üretimi için esas olan gezegen ekolojisini desteklemeye mecburuz. Aksi takdirde o bizi desteklemeyecek. Bu desteğin bir kısmı onu koruyan insanları da korumayı içeriyor” diye konuştu. Butt sözlerine şöyle devam etti:

Kaynak tüketimimizi etkin biçimde dışarıdan gerçekleştiren zengin ülkelerdeki biz tüketiciler bu olanların sorumluluğunu paylaşıyoruz. Şiddet zincirinin her iki ucundaki işletmeler, yatırımcılar ve ulusal hükümetlerin daha hesap verebilir olması lazım.

 Küresel Şahitlik tarafından geçen hafta yayınlanan bir raporda Filipinler'in şu anda çevreyi koruyan kişiler açısından en ölümcül ülke olduğu tespit edildi. 2018'de her hafta üçten fazla insan öldürüldü.

Üye OlÜye Girişi