'Son bir yılda 33 kadın kooperatifi kuruldu'

 

Ticaret Bakanı Pekcan, bir yılda 33 kadın kooperatifi kurulduğunu açıkladı.

22.02.2020
Yazı Boyutu:  
CHP'li Ömer Gürer'in önergesine yanıt veren Pekcan, 81 ilde kadın çiftçilere ve kooperatiflerine yönelik çalışmaların başladığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ‘tarım sektöründe kadın kooperatiflerinin desteklenmesine’ yönelik soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019 yılında 33 adet kadın kooperatifinin kurulduğunu söyledi.

Pekcan, Bakanlıklarının 2019 yılı içerisinde 15 adet eğitim programı düzenlediğini bu programlara kadın girişimciler ve kadın kooperatifi ortaklarının yanı sıra kadın mültecilerin de katıldığını belirtti. Pekcan eğitim programlarına katılımcıların sayısının yaklaşık 1400 olduğunu ifade etti. 

Geçen yıl 33 adet kadın kooperatifi kurulduğunu da açıklayan Pekcan, kooperatifçilikle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan bilgileri de aktardı.

Bakan Pekcan, çoğunluğu ve kurucusu kadınlardan oluşan 34 ilde toplam 43 kadın kooperatifinin; genel kooperatifçilik ve kooperatiflerin faaliyet alanları, pazarlama yönetimi, girişimcilik, lider yöneticilik gibi konularda 2004 yılından itibaren eğitim yayım çalışmaları yapıldığını belirtti.

Pekcan, Bakanlıklarıyla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında 2018 yılında “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalandığını ve bu protokol kapsamında kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi çalıştayı düzenlediklerini ifade etti. Pekcan, ayrıca 81 ilde kadın çiftçilere ve kooperatiflerine yönelik çalışmaların başladığını ekledi.
(Fıotoğraf:KAZETE)

Üye OlÜye Girişi