Son Yılların Gözdesi Botoks

 

Son yıllarda gündemden düşmeyen, onlarca yıl öncesine dayanan botoks, milyonlarca insana hitap etmektedir. Yaş ilerledikçe ya da mimiklere bağlı oluşan çizgileri hafifletmek veya tamamen yok etmek için botoks oldukça etkili bir yöntemdir. Botoks hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda paylaşıyor olacağız…

19.07.2019
Yazı Boyutu:  
Botoks Nedir?

Güvenilir bir yöntem olan botoks, yaş ilerledikçe yüzde meydana gelen çizgileri yok etmek için ya da hafifletmek için uygulanmaktadır. Botoks uygulaması enjeksiyon ile yapılmaktadır, ince uçlu iğneler sayesinde kaslara uygulanarak içeriğindeki formülün çizgileri yok etmesi amaçlanır. Botoks uygulamasında formülün kaslara enjekte edilmesindeki amaç, geçici süreliğine kas hareketlerini kısıtlamaktır. Kas ve sinir arasındaki iletiyi bozarak kasların kasılmasıyla oluşan çizgileri yok eder. Botoks uygulandıktan sonra etkileri 4-7 gün içinde kendini göstermeye başlar. Beklenilen ve istenilen sonuç ise 10-15 gün içinde ortaya çıkar. Kolaylıkla uygulanan basit bit yöntemdir, ancak uzman hekimler tarafından yapılıyor olması oldukça önemlidir. Botoks kozmetik uygulamalar dışında tedavi amaçlıda kullanılmaktadır, terleme, kas spazmları ve migren ağrılarında oldukça etkili tedavi sunmaktadır.
 
Botoks Nasıl Uygulanıyor ve Kimlere Yapılabilir?

Botoksun enjeksiyon ile yapıldığından bahsetmiştik, peki bu enjeksiyon nasıl yapılır? Öncelikle uygulama yapılacak olan bölge belirlenir, bu bölgede uyuşukluk sağlamak amacıya lokal anestezi sağlayacak krem sürülür. Botoks uygulaması için hazırlanan bölgeye yaklaşık 10-15 dakika sürecek enjeksiyon uygulanmaya başlanır. Enjeksiyon küçük iğnelerle kaslara formülün enjekte edilmesiyle sağlanır. Kas ve sinir iletisinin geçici süreliğine bozulması sağlanarak çizgilerin yok olması ya da hafiflemesi için süreç başlamış olur. Botoks uygulamasından 18-70 yaş arasında, mimiklere bağlı ya da yaşlanma belirtisi olan çizgileri istemeyen herkes faydalanabilir. Kadın ya da erkeklerin istenmeyen çizgileri yok etmesi için dilediği zaman botoks ile farklı bir görünüme kavuşması sağlanır. İsteyen herkes botokstan yararlanabilir ancak unutmamak gerekir ki estetik cerrahlar, dermatologlar ya da medikal estetik uzmanları tarafından yapılması doğru ve güvenilirdir. 

Botoks Ne Zaman Etkilerini Gösterir ve Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

Hastanın belirlenen bölgesinde botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra etkiler 3-4 gün içinde kendini göstermeye başlar, istenilen sonuç ise 7-10 gün içinde alınır. Bu süreler hasta geçmişleri baz alınarak ortalama süreler olarak belirtilir, çünkü süre kişiden kişiye ve işlem yapılan doza göre değişiklik gösterebilir. Botoks’un kalıcı olduğu sürede aynı şekilde kişilere göre değişiklik gösterse de ortalama 4-6 ay kadar kalıcılığını korur. Kalıcılık süresinin sonunda ise bölge eski haline geri döner, istenildiği koşulda botoks tekrarlanabilir. Tekrarlanan botoks uygulamalarında kalıcılık süresi uzamaktadır. 

Botoks belirttiğimiz gibi son derece güvenli bir yöntemdir. Bugüne kadar milyonlarca hastaya uygulanmıştır, ve bu hastaların uygulama sonrasındaki sonuçları incelendiğinde güvenilirliği kanıtlanmaktadır. Sadece kozmetik olarak değil tedavi amacıyla da yapılan botoks uygulamalarında da güvenli sonuçlar elde edilmektedir. Bu sayede botoks uygulamasının bir yan etkisi olmadığını söylemek mümkündür. Ancak botoks uygulaması sonrasında kısa süreli bazı durumlar gözlemlenebilir. His kaybı, kanama ya da morarma gibi etkiler kısa süreli ve geçidir. Bu etkilerin olmaması tamamen uygulama yapacak olan hekime bağlıdır. İşinin ehli hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını bu yüzden çizmekte fayda vardır. Uzman hekimler tarafından yapılan botoks uygulamalarında bu geçici etkiler ortaya çıkmaz.

Dr.Mustafa Karataş "Merkezimizde, hastalarımız botoks uygulamasıyla ilgili detaylı bilgi alarak botoks uygulamasından kozmetik ya da tedavi amaçlı yararlanabilirler. Erkek ya da kadın istenmeyen çizgilerinden kurtulmak isteyen herkesi davet ediyoruz." dedi.


Üye OlÜye Girişi