Sosyal medyacılar, bu matematik işlemi için ikiyi bölündü

 

Twitter üzerinden bir kullanıcı, 8 / 2 (2+2) = ?matematik işlemini takipçileriyle paylaşarak onlardan bu soruyu yanıtlamalarını istedi. Yanıt 1 mi, 16 mı?

01.08.2019
Yazı Boyutu:  
Sosyal medyada paylaşılan bir matematik işlemi, sonucu bakımından kullanıcıları ikiye böldü. Üstelik söz konusu olan, karmaşık integral ya da türev hesaplamaları değil, ilkokul seviyesinde basit bir işlemdi.Ancak gelen yanıtlar, kullanıcıların doğru sonuç bakımından iki kampa ayrılmış olduğunu gösterdi. Kimisi yanıtın1 olduğundan eminken, kimileri de yanıtın 16 olduğu konusunda ısrarcıydı.Öyle ki, hesap makineleri dahi işlemin cevabı konusunda ‘hemfikir’ olamadı:Sorunun yanıtındaki bu ikiliğin nedeni ise, kullanıcıların ilkokul yıllarında aldıkları eğitimin farklılık göstermesi. Zira bu raddede, işlem önceliği kuralları devreye giriyor.Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise, aynı önceliğe sahip olan işlemlerin soldan sağa doğru yapılıyor olması. Yani şu şekilde:

8 ÷ 2(2+2) =
8 ÷ 2(4) =
4(4)= 16Bu açıdan bakıldığı zaman sorunun cevabı 16 olarak bulunabiliyor, ancak kimi geleneksel eğitim sistemlerinde bu sıralama değişiklik gösterebiliyor. Bu raddede de işin içine parantezin yeri giriyor. Zira ufacık gibi görünen bir parantez değişikliği, işlemin sonucunu tamamıyla değiştirebiliyor:
Sorunun yanıtının 1 mi yoksa 16 mı olduğu ise sosyal medya üzerinde hâlâ tartışma konusu.
Üye OlÜye Girişi