STK'lardan muhalefet liderlerine çağrı: Cesaretli olun!

 

Yedi sivil toplum örgütü muhalefet partilerinin başkanlarına mektup göndererek, demokrasi için birlikte mücadele etmeye ve cesaretli olmaya çağırdı.

26.06.2020
Yazı Boyutu:  
Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi,  Diyalog Grubu , Doğu-Güneydoğu Dernekler (Dgd) Platformu, Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Hak Ve Adalet Platformu, Sivil Siyaset Platformu, Yurttaş Girişimi'nin imzalarını taşıyan mektupta, “HDP’ye karşı iktidar koalisyonunun yürüttüğü şeytanlaştırma ve yok etme siyaseti karşısında sessiz kalarak; Meclis’in üçüncü partisini ittifakların dışında tutarak ne ülkeyi ne de demokrasiyi koruyabilirsiniz” denildi

“Sayın Genel Başkan / Sayın Eş Genel Başkan Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor, insanlarımız çaresizlik içinde. Demokrasilerde, sorunlarına çözüm arayan halk, dilek ve taleplerini, gösteri ve toplanma dahil tüm yasal haklarını kullanarak, öncelikle iktidar partilerine iletir. İktidar partilerinin yetersiz ve/veya kayıtsız kaldığı durumlarda, güveneceği bir muhalefet arar….”CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, İYİ Part iGenel Başkanı  Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek ve DEVA Partilerinin Liderleri Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a gönderilen mektupta muhalefetin “AKP-MHP’nin dolduruşlarına kapılmaması tevsiye edilerek özetle şöyle denildi

“Demokrasinin lafta kaldığı, tek adam diktasının yerleştiği Türkiye’de, iktidardaki AKP-MHP koalisyonu çözüm getirmek bir yana, sorunların kaynağı durumundadır. Sadece kendisini destekleyen bir kesimi “millet” olarak tanıyıp, diğer vatandaşları “düşman cephe”ye yerleştirerek, halkı birbirine düşürerek iktidarlarını korumaya çalışmaktadır.

"Bu durumun değişmesi, ülkenin normalleşmesi ve demokratikleşmesi için muhalefet partilerine her zaman olduğundan daha büyük sorumluluk düştüğünü vurgulayarak, kendisini muhalefette konumlandıran tüm parti liderleri ve yöneticilerine sesleniyoruz. Bugün siyasi mücadeleyi oy ve seçim hesaplarına indirgeme zamanı değildir.

"AKP-MHP koalisyonunun dolduruşlarına kapılıp, dolaylı da olsa onların çizgisinde yer alarak diğer partileri dışlama zamanı değildir. Ortak hareket etmeyi, ittifaklar kurmayı seçim dönemleriyle sınırlı tutma zamanı değildir. Gün, iktidarın “böl ve yönet” stratejisine karşı birleşme zamanıdır. 6 milyon seçmenin iradesini temsil eden, bölge belediyelerine ezici çoğunlukla seçilmiş HDP’ye karşı iktidar koalisyonunun yürüttüğü şeytanlaştırma ve yok etme siyaseti karşısında sessiz kalarak; Meclis’in üçüncü partisini ittifakların dışında tutarak ne ülkeyi ne de demokrasiyi koruyabilirsiniz.

'Tüm muhalefetten cesaret bekliyoruz'

"Bugün; hayatı normalleştirme ve ülkeyi demokratikleştirme yolunda birleşme zamanıdır. Barış, beraberlik ve eşitlikten yana tavır koymayı suç unsuru sayan AKP-MHP koalisyonunun ördüğü korku duvarını yıkma zamanıdır. Hedef alınan hangi siyasi oluşum olursa olsun, parti kapatma, milletvekilliği düşürme, kayyım atama gibi tehdit ve girişimlere birlikte, tüm yasal haklarımızı kullanarak karşı koyma zamanıdır.

"AKP-MHP koalisyonunun en büyük korkusu; muhalefet partilerinin, temel demokratik ilkeleri kabul eden hiçbir siyasal eğilimi dışlamadan oluşturacakları demokratik ittifaktır. Ancak böyle güçlü bir ittifak kitlelerin güvenini kazanabilir, umutları yeniden yeşertebilir. Türkiye’nin geleceğine inanan yurttaşlar olarak, ana muhalefet partisi CHP’den başlayarak, tüm muhalefetten, ülkenin ve halkın bütününün çıkarlarını parti çıkarları önüne geçirme cesareti göstermelerini bekliyoruz.” (Kazete)


Üye OlÜye Girişi