Şubat ayında gün sayısından fazla kadın öldürüldü

 

Şubat ayında erkekler tarafından 31 kadın öldürüldü; çocuk istismarı ve cinsel şiddet ise hız kesmedi

03.03.2019
Yazı Boyutu:  
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Şubat 2019 Raporu'nu göre, her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer alıyor. Kadın cinayeti haberleri şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansırken; cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların üstünün örtülmesi gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesi zorlaşıyor.KCDP raporunda,  İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili mercilerinin tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamların bunları yapmadığı  ifade edilerek şöyle denildi: 

"Bizler, basına yansıyan ve doğrudan bize gelen başvurular halini derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Ancak çocuk istismarı ve cinsel şiddet verileri açıkladığımız ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla. Buna göre; 2019 yılının Şubat ayında 31 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti." denildi.

Rapora göre, Şubat ayında öldürülen 31 kadının 11’i çayda, baraj gölünde veya ormanlık alanda toprağa gömülü halde ve  bazıları da parçalara ayrılmış bir şekilde bulundu.

Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 8’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 13 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi ve 8’i kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

İllere göre Şubat ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

Hatay 5, İstanbul 5, Ankara 3, Gaziantep 2, Malatya 2, Mersin 2, Adana 1, Balıkesir 1, Bolu 1, Burdur 1, Bursa 1, Çorum 1, Kırıkkale 1, Kocaeli 1, Kütahya 1, Manisa 1, Tokat 1, Trabzon 1.Şüpheli ve tespit edilemeyen cinayetler artıyor

Raporda, yasaların, korumanın ve adaletin etkin sağlanmaması  nedeniyle  çayda, baraj gölünde veya ormanlık alanda toprağa gömülü halde, hatta parçalara ayrılmış bir şekilde cesetleri bulunan kadınların sayısının her geçn gün arttığına dikkat çekilerek  "23 yaşındaki Meryem Baskındağlı boşanmak üzere olduğu erkek tarafından öldürülerek ormanlık alana atıldı. 1 aydır kayıp olarak aranan 25 yaşındaki Mesude Haşimi Burdur’da boş arazide parçalanarak toprağa gömülü olarak bulundu. 26 yaşındaki erkek arkadaşı E.Ç. tarafından defalarca bıçaklanan 23 yaşındaki Rabia K. İstanbul’da bir mesire alanında ölü olarak bulundu. 12 gündür kayıp Sibel Gökbulut bir su kanalında ölü olarak bulundu. Hatay’da Afrin Çayı’nda Suriye uyruklu olduğu öğrenilen 3 kadının cesedi bulundu" denildi.

Geçen ay, 11 kadının ateşli silahla öldürüldüğü anlatılan raporda 22 kadın cinsel saldırıya uğradığı,  ancak gerçek rakamlar çok daha fazla  olduğu belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

"Sosyal medya sayesinde kadınlar uğradıkları cinsel ve fiziksel şiddeti ifşa etmeye ve adaletin sağlanması için hukuki yollara başvurması her geçen gün daha çok artıyor.

Merve Demirel Ankara’da polis tarafından cinsel şiddete uğradı. Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada şiddete uğrayan kadını ve onu yalnız bırakmayanları suçlu gösterdi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cinsel şiddet uygulayan polisi korudu. Merve Demirel ile röportaj yapan Derya Okatan gözaltına alındı. Kadınları savunmakla yükümlü İçişleri Bakanlığı, “elimizdeki belge” diye bahsettikleri bir şey ile cinsel şiddetin üstünü kapatmaya çalıştı. 2013 yılında İstanbul surlarında cesedi bulunan ABD'li Sarai Sierra'nın öldürülmesine ilişkin "Kasten adam öldürmek" suçundan ömür boyu hapis cezası onanan Ziya Tasalı tekrar yargılanmaya başlandı. Tutuklu sanık savunmasında, "Ben öldürdüğümü kabul ediyorum. Ancak tecavüz etmedim" diyerek indirim talep etti.

İstanbul’da 2018 yılında yaşanan ve polis aracında bir kadına cinsel saldırıda bulunan polisin cezası, mahkeme tarafından “sanığın geleceği üzerindeki olası etkisini hafifletici sebep” kabul ederek cezayı 12 yıldan 10 yıla düşürdü. Polis S.E.’nin tutukluluk hali devam ediyor. Araçtaki diğer polis memuru R.Y. serbest bırakıldı.

İzmir'de yaşayan 38 yaşındaki S.B.’nin Kocaeli'nde yaşayan 61 yaşındaki Z.Ç. hakkındaki şikayeti üzerine açılan davada Yargıtay Genel Ceza Kurulu 'Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum' sözüne cinsel taciz cezası vererek emsal bir karar verdi.

Ankara’da bir emsal karar daha gerçekleşti. Yargıtay Genel Ceza Kurulu, Özlem U.’ya cinsel şiddete bulunan Hüseyin B. ile birlikte buna göz yuman Furkan A.’nın cinsel şiddete gözcülük yapıp sesini çıkarmadığı için aynı şekilde mahkum edilmesi gerektiğine hükmetti."

Çocuk istismarları devam ediyor

Raporda çocuk istismarı ve tacizleriyle ilgili olarak ise şöyle denildi:

"Bu ay da çocuk istismarı haberleri gelmeye devam etti. Çocuk koruma odaklı istatistik toplama ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadığı; bu istatistiklere göre somut adımlar atılmadığı ve çocuklar için adalet sağlanmadığı müddetçe haberler gelmeye devam edecek. Bu adımlar uygulanmadığı için çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor.
  • Urfa’da esnaf olduğu öğrenilen 7 kişi, 14 yaşındaki bir çocuğa sistematik bir şekilde cinsel istismarda bulundukları belirlendi. 
  • Kocaeli’de 7 yaşındaki Z.D.’ye cinsel istismarda bulunan Hasan G. iyi halden 3 yılda serbest bırakıldığını öğrenen çocuğun günlüğüne “çok çok korkuyorum” yazdığı ve korkudan evden çıkamadığı öğrenildi.
  • Erzurum’daki bir lisede öğrencisine istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan ve bir süre cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen müdür yardımcısı 36 yaşındaki M.Y. yargılama sona ermeden başka bir lisede göreve başladı.
  • Şüpheli bir şekilde ölen 11 yaşında hayatını kaybeden Rabia Naz’ın dosyası büyük bir hızla kapatıldı. Kadın Meclisleri, Rabia Naz’ın ailesi ile birlikte adalet arayışına devam ediyor
Adalet Bakanlığı yeni bir uygulama getirerek artık istismar davalarını da sonuna kadar takip edeceğini söyledi. Fakat uygulama şimdilik pilot bölge olarak İstanbul Anadolu, İzmir, Adana, Eskişehir, Samsun, Malatya ve Rize adliyelerinde bakanlığa bağlı olarak kurulan cumhuriyet başsavcılığının gözetim ve denetiminde özel müdürlüklerince sağlanacak. Çocuk istismarlarının arttığı bir dönemde, çocuk istismarlarının afla serbest bırakılması söylemleri gündemden düşmüyorken, geç kalmış olan bu uygulama pilot bölgelerle sınırlı kalmamalı ve adalet sağlanmalıdır."

6284 ve sonuçları 

Rapora göre:, Şubat ayında öldürülen kadınların 25’inin  koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 2’sinin uzaklaştırma kararının olduğu biliniyor. 4 kadın için ise herhangi bir koruma veya uzaklaştırma kararı bulunmuyor.

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren  6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor.

Bu ay 6284 etkin uygulansaydı,kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 10‘unun çocuğu vardı.

Üye OlÜye Girişi