Suç ve Ceza 15 yıl aradan sonra sahne aldı

 

Dünyaca ünlü Rus yazar Dostoyevski'nin ölümsüz eseri Suç ve Ceza, 15 yıl aradan sonra Ankaralı sanatseverlerle buluştu.

01.11.2018
Yazı Boyutu:  
Dünyaca ünlü yazar Dostoyevski'nin ölümsüz eseri Suç ve Ceza'yı 15 yıl aradan sonra Devlet Tiyatroları Edebi Kurul Başkanı ve rejisör Bozkurt Kuruç'un yorumuylaAnkara'da Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde  dün gece prömiyer yaptı.

Dostoyevski'nin yazdığı, Gaston Baty'nin sahneye uyarladığı ve Bertan Onaran'ın Türkçeye çevirdiği oyun, Raskolnikov'un kendi doğrusu adına işlediği cinayetleri ve vicdanıyla hesaplaşmasını konu ediniyor.

Dekor tasarımını Güven Öktem, giysi tasarımını Gül Emre, ışık tasarımını Ersen Tunççekiç, müziklerini Can Atilla ve dans düzenini Yıldız Venedik'in hazırladığı oyunda, Raskolnikov'u Buğra Koçtepe, savcı Porfir'i Nihat Hakan Güney ve Raskolnikov'un yakın arkadaşı Razumikin rolünü de Orhan Özyiğit canlandırdı.

"TÜRKİYE-RUSYA KARŞILIKLI KÜLTÜR VE TURİZM YILI"

Öteyandan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt yaptığı açıklamada, 2019'un, Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olduğuna işaret etti.

Bu kapsamda Dostoyevski'nin ölümsüz eseri Suç ve Ceza'yı sanatseverlerle buluşturmaya devam edeceklerini aktaran Kurt, DT'nin, yerli eserlerin yanı sıra her yıl olduğu gibi büyük dünya klasiklerini de sahnelediğini ifade etti.

Oyunun rejisörü Bozkurt Kuruç ise Dostoyevski'nin, Suç ve Ceza adlı romanında önce bir fikri gündeme getirdiğini ve ana temanın o fikirden oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti:

"O fikir Rusya'daki çarlık döneminde ekonominin ve sosyal yapının en bozuk olduğu dönemlerdeki halkın yaşadığı ortamda oluşur, gündeme gelir. Dolayısıyla bir teorik düşünce yüzünden cinayet işleyen bir hukuk öğrencisi, daha sonra vicdanıyla baş başa kaldığı zaman yaptığı suçu itiraf etmek durumundadır ve böylece oyunumuzun ana teması ortaya çıkar."
(KAZETE)


Üye OlÜye Girişi