'Suça ortak olmadılar' tutuklandılar

 

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıktan sonra bildirinin arkasında olduklarına dair açıklama yapan 3 akademisyen tutuklandı

15.03.2016
Yazı Boyutu:  
"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıktan sonra bildirinin arkasında olduklarına dair açıklama yaptıkları öne sürülen akademisyenler tutuklandı

Güneydoğu'da süren çatışma ortamı ve sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıktan sonra bildirinin arkasında olduklarına dair açıklama yaptıkları öne sürülen 3 akademisyen tutuklandı.

ÖRGÜT PROPAGANDASI SUÇLAMASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında akademisyenler Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy "Terör örgütü propagandası yapma" suçundan gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Hakkında gözaltı kararı bulunan Meral Camcı'nın ise yurt dışında olduğu öğrenildi. Akademisyenlerin emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye gönderildi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, ve Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya savcılık sorgularının ardından sevk edildikleri mahkemede tutuklandı.
Akademisyenler Metris Cezaevi'ne götürüldü.

SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Güneydoğu'da süren çatışma ortamı ve sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili, "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan akademisyenler hakkında "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama" ve "Terör örgütü propagandası" yapmak suçlarından re'sen soruşturma başlatılmıştı. Akademisyenler haklarında dava açılması halinde "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama" ve "Terör örgütü propagandası" suçlarından 1,5 yıldan 7'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

(Haber Türk)
 
 

Üye OlÜye Girişi