Sular çekildi, İzmir'de hayat normale dönüyor

 

Önceki gece sabaha kadar yağan aşırı yağmurun ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri kentte yaşamı normale döndürmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sel mağdurlarına yemek ve gıda kolisi desteği yapılıyor.

03.02.2021
Yazı Boyutu:  
Suların çekilmesiyle ortaya çıkan çamur, kentin işlek noktalarından temizlenirken hasar tespit çalışmaları da başladı. Menderes’te mevsimlik tarım işçileri geçici barınma alanlarına yerleştirildi, tahliye edilen Yeniköy halkına da sıcak yemek ve erzak kolisi dağıtılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bir yıllık yağış miktarının yüzde 18’ini bir gecede alan kentte hayatı normale döndürmek için yoğun çaba harcıyor. Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı Kent Temizliği şefliği ekipleri selden etkilenen bölgelerde suların çekilmesiyle açığa çıkan çamurları temizlemek için seferber oldu.

Karşıyaka'da 25 ton çöp toplandı

Ekipler gece boyunca yol süpürme ve yıkama araçlarıyla kentin pek çok meydan, bulvar, cadde ve sokağında temizlik yaptı. Altgeçitler temizlendi. Mithatpaşa Caddesi, Güzelyalı, Göztepe, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Alsancak, Birinci Kordon, Bayraklı, Bornova'daki temizlik çalışmalarını sürdüren ekipler bugün Kıbrıs Şehitleri Caddesi başta olmak üzere tüm ilçelerde çalışmalarına devam edecek.

Körfez Denetim ekibi ise Körfez'e derelerden gelen yüzer çöpleri temizledi. Mavi Körfez 2 ve Mavi Körfez 3 deniz süpürge gemileri ve 15 kişilik kara çöp toplama ekibi, Bostanlı ve Karşıyaka’da 25 ton çöp topladı.

Baraj sularının tahliyesi nedeniyle Yeniköy Mahallesi boşaltılıyor

İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan Yeniköy,  Sulama Göleti’nin aşırı doluluk nedeniyle tahliye edilmesine karar verildi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Yeniköy Mahallesi’nde bulunan sulama göletinin aşırı doluluk nedeniyle tahliye edileceğini ve mahallenin boşaltılmasına İzmir Valiliği organizasyonunda karar verildiğini açıkladı. 

Suyun gövdeyi aşarak zarar verdiğini ve bu sebeple tehlike oluşturduğunun ortaya çıktığını bildiren Başkan Soyer, Yeniköy Mahallesi’nin boşaltılmaya başlandığını aktardı.

Başkan Soyer, yaptığı açıklamada, “Menderes ilçemize bağlı Yeniköy’deki sulama göletinde aşırı doluluk nedeniyle gelen su gövdeyi aşarak zarara neden oldu. Özel İdare tarafından yapılan ve geçtiğimiz yıllarda belediyemize devredilen sulama göletinin tehlike oluşturduğu ortaya çıktı. Gölette su tahliye çalışması devam ediyor. İzmir Valiliğimizin organizasyonunda Yeniköy mahallesinin boşaltılmasına karar verildi. Büyükşehir Belediyemiz tüm kurumsal gücüyle bu tahliye operasyonunda görev almaya hazırdır” ifadelerine yer verdi.

Tahliye edilen Yeniköylülere bin kişilik yemek

İzmir Büyükşehir Belediyesi kentteki rekor yağışlar nedeniyle mağduriyet yaşayanlara da destek oluyor. Görece’deki 56 mevsimlik tarım işçisi barınma alanları su altında kaldığı için geceyi Görece Çok Amaçlı Salonu’nda geçirdi. Mağdur tarım işçilerine çorba, yatak, yorgan, su, maske, dezenfektan, bebek bezi gibi insani yardım malzemeleri temin edildi.
 
Menderes’te Yeniköy Balaban Göleti’nin taşmasını önlemek için göletten bırakılan suyun yaratacağı olası tehlike göz önüne alınarak evlerinden tahliye edilen Yeniköy halkına da Büyükşehir Belediyesi el uzattı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri bölgeye bin kişilik sıcak yemek ve erzak kolisi dağıttı. Ayrıca ihtiyacı olanların faydalanabileceği giysi otobüsü de bölgeye gönderildi.
Öte yandan su basan toplam 1632 ev ve işyerinde de 15 araç ve 30 personelle nakit para ve eşya desteği için tespit işlemleri başlatıldı.

İzmir, dün meydana gelen sel felaketinin yaralarını sarıyor. Göle dönen yollarda çalışmalar sonucu sular çekilirken, selden en fazla etkilenen bölgelerden Alsancak semti, havadan görüntülendi. Alsancak esnafı ise dünden bu yana zarar gören dükkanlarını temizliyor.

Esnafta dükkanlarını temizliyor

Öte yandan İHA'nın haberine göre selden dolayı dükkanları zarar gören esnaf da dükkanlarını temizlemeye devam ediyor. 

Sel baskınından en çok zarar gören Konak ilçesinin Alsancak semtinde Uğur Kaya isimli cep telefonu dükkanı sahibi esnaf, “Dün durum çok kötüydü. Ortalık berbat durumda. Halletmeye çalışıyoruz. Dükkanda hasar var. Su, mobilyalara kadar gelmiş. Mobilyaların içi eşya doluydu. Dün akşam çalışmalar yapıldı, sabaha karşı sular çekilmiş oldu” dedi. 

Kitapevi sahibi Mehmet Nusret Özbay ise, “Dün, normal yağışların çok üzerinde bir yağış oldu. Birçok yeri su bastı. Dükkanımız, 15-20 santim suyla doldu. Kitaplarımız zara gördü. Birazını kurtarmaya çalıştık. Kitaplarımızın suya karşı hassas olması, mobilyalarımızın ahşap olması sorun oldu. Bizim için büyük bir zarar oldu” diye konuştu. (İZBB/Basın-İHA)

Üye OlÜye Girişi