Şule Çet'in ölümüyle ilgili Savcı 'cinayet' dedi

 

Bir plazanın 29. katından şüpheli şekilde düşen Şule Çet'in ölümüyle ilgili iddianamede sadece 'cinsel saldırı' ve 'hürriyeti tahdit'ten tutuklu sanıklar için 'cinayet'ten de ceza istendi.

03.12.2018
Yazı Boyutu:  
Ankara'da bir plazanın 20. katından şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitiren Şule Çet'in ölümüyle ilgili soruşturma tamamlandı ve iddianame mahkemeye gönderildi. İddianamede iki sanık için "cinayet", "ırza geçme" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından ceza istendi. Şule Çet'in avukatları, ailesi ve ve kadın örgütleri sadece "cinsel saldırı" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından tutuklu bulunan sanıkların, "cinayet" suçundan da tutuklanmasını istiyordu.  

İDDİANAME TAMAMLANDI

Ankara'da lüks bir plazanın 20'inci katından şüpheli bir biçimde düşerek yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet'in ölümüyle ilgili soruşturma tamamlanarak iddianame düzenlendi.

İddianamede iki sanık için de "cinayet", "ırza geçme" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından ceza istendi. Berk Akand ve Çağatay Aksu hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapis cezası istendi.

31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamenin kabul edilmesi halinde şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

'KAMUOYU BASKISIYLA DOSYA İNTİHAR DİYE KAPATILAMADI'

Şule Çet’in ölümünün ardından adalet çağrıları yaparak kamuoyu tepkisi oluşturan "Şule Çet İçin Adalet" adlı Twitter hesabı da son gelişmeye ilişkin “Kamuoyu baskısı sayesinde oluyor bu gelişmeler, kamuoyu baskısı olmasaydı, dosyayı intihar deyip kapatılacaktı #SuleCetİcinAdalet demeye devam edelim” çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Şule Çet, 29 Mayıs 2018 tarihinde saat 05.00 sıralarında Çankaya’da bulunan Yelken Plaza adlı rezidansın 20. katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetti. Aynı dairede bulunan Çet’in patronu Çağatay Aksu ve arkadaşı Berk Akand, gözaltına alındı. İki kez nöbetçi mahkemeye çıkarılan şüpheliler, her ikisinde de adli kontrolle serbest bırakıldı. Ancak bu süreçte Ankara Adli Tıp Kurumunun hazırladığı otopsi raporunda Şule Çet’in ölümünden önce cinsel saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Haklarında tekrar gözaltı kararı çıkarılan Çağatay Aksu ve Berk Akand Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafında cinayet şüphesiyle değil, “Cinsel amaçlı cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "nitelikli cinsel saldırı” suçlarından tutuklandı. 

DELİL KARARTILMIŞTI
Soruşturma boyunca şüpheli Çağatay Aksu’nun kolundaki Çet’e ait tırnak izlerinin ilk muayenede rapora yazılmadığı ve evdeki içki şişelerinin de saklandığı ortaya çıktı. 

DOKU ÖRNEKLERİ ORTAYA ÇIKTI

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesinin hazırladığı raporda, Çet’in el tırnaklarından alınan iki doku örneğinin olay sırasında Çet’in yanında olan patronu Çağatay Aksu’nun arkadaşı, şüpheli Berk Akand’a ait olduğu tespit edildi. Şüpheli Berk Akand olay sırasında odada bulunmadığını ileri sürmüştü.

ADLİ TIP: CİNSEL SALDIRIYA MARUZ KALIP KALMADIĞI KONUSUNDA DEĞERLENDİRME YAPILAMADI

Şule Çet’in ölümüne ilişkin soruşturmada, beklenen Adli Tıp Kurumu raporu dosyaya girmiş, raporda, Çet’in genel ağır beden travması nedeniyle cinsel saldırıya maruz kalıp kalmadığı konusunda kesin bir değerlendirme yapılamadığı öne sürülmüştü. Öte yandan Çet’in kendisinin atladığı yoksa itildiği ya da öldürüldükten sonra mı atıldığı hususunun da tıbben bilinemediği görüşüne yer verildi.

SANIKLARIN SADECE CİNSEL SALDIRIDAN DEĞİL CİNAYETTEN DE TUTUKLANMASI İSTENİYORDU

Zanlıların sadece “nitelikli cinsel saldırı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu belirten Şule Çet ailesi ve avukatları, şüphelilerin “Kasten adam öldürme” suçundan da tutuklanmalarını istiyordu. Evrensel)Üye OlÜye Girişi