Sultanahmet'te patlama: 10 ölü, 15 yaralı

 

Sultanahmet Meydanı'nda saat 10.20'de çok şiddetli bir patlamada meydana geldi

12.01.2016
Yazı Boyutu:  
Çok sayıda turistin geldiği Sultanahmet Meydanı'nda saat 10.20'de çok şiddetli bir patlamada meydana geldi.  İstanbul Valiliği Patlamada10 kişinin öldüğü 15 kişinin yaralandığını açıkladı. Canlı bomba olasılığı üzerinde durulurken patlayıcının cinsi de araştırılıyor.
Ölen ve yaralananların kimliğiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, patlamayla ilgili görüntülere yayın yasağı getirildi. Yarılalır Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri bakanınından olayla ilgili bilgi alırken, önümüzdeki saatlerde iç güvenlik toplantısının yapılabileceği ifa ediliyor.Sultahahmet Meydanı'nında Alman Çeşmesi ile Dikilataş arasında meydana gelen patlama sonrası olay yerine ambulans, polis ve itfaiye aracı sevk edildi. Bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alındı, tramvay seferleri durdu. Meydanı güvenlik kordonuna alan polis, hem olay yeri incelemesi hem de bomba araması yaptı.

 Polis helikopterleri meydanın üstünde uçuyor. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Görgü tanıklarının “canlı bomba” iddiası doğrulanmadı.

 CNN ve BBC başta olmak üzere dünya medyası Türkiye’nin en turistik bölgelerinden birinde yaşanan patlamanın ardından program akışlarını kesip bölgeden canlı yayına geçti.

Patlamanın ardından olay yerine gelen çok sayıda polis ekibi, Sultanahmet Meydanı çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Meydan çevresine şerit çeken Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü polisleri, patlamanın olduğu bölgeyi girişlere kapattı.

Sultanahmet Meydanı'na gelen sağlık ekipleri, yaralılara ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Aralarında durumu ağır olanların da bulunduğu yaralılar, ambulanslarla Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere çevredeki hastanelere kaldırıldı. 

Olay Yeri İnceleme Şube ve Bomba İmha Şube müdürlüklerine bağlı uzman polisler, patlamanın nedenini tespit etmek için çalışmaya başladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis helikopteri de Sultanahmet bölgesinde havadan denetim yapmaya başladı. 

Bu arada, Beyazıt-Eminönü arasındaki tramvay seferleri durduruldu. Sultanahmet Meydanı çevresi araç trafiğine kapatıldı. 

(Ajanslar)

Üye OlÜye Girişi