Sümeyye Erdoğan Bayraktar: FETÖ, DEAŞ’tan daha tehlikeli

 

KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Şikago’da Amerikalı müslümanlar FETÖ konusunda uyardı

28.12.2016
Yazı Boyutu:  

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Şikago'da Amerikalı Müslüman toplumlarını bir araya getiren MAS-ICNA Kongresi'ne onur konuğu olarak katıldı.  Bayraktar'ın Kongre'nin açılışında  "Ümmetin Karşılaştığı Sorunların Üstesinden Gelmek: Türkiye Örneği" başlıklı bir konuşma yaptı.

Konuşmanın dikkati çeken bölümleri özetle şöyle:

 - 15 Temmuz'da Türk halkı kendi paralarıyla alınan silahlarla tehdit edilmelerine izin vermeyeceğini gösterdi. Son 15 yılda Türk halkının siyaset ve demokrasiye duyarlılığı arttı. Halkın TRT'den okunan korsan bildiriye rağmen sokağa çıkarak demokrasiye sahip çıkması bunun göstergesi. Lideri Pensilvanya kırsalında yaşayan FETÖ aslında DEAŞ ve Boko Haram gibi radikal bir örgüttür.

-  Batılı ülkeler, darbe girişiminin ardından doğru bir duruş sergileyemedi. Batı medeniyetinin seçilmiş liderleri, prensipte darbe karşıtı söylemleri ve halkın iradesinin önemini vurgulamalarına rağmen Türkiye'deki darbe girişiminin sorumlularına karşı açık bir tavır sergilemedi. Üstü kapalı olarak "demokrasiye saldırıların tolere edilebilir, generallerin siyasi sürece müdahale etmesinin kabul edilebilir" olduğunu ima ettiler. Darbe girişimini kınamak için haftalarca beklenmesi de bunun bir göstergesi.

 - Batılı gözlemciler Türkiye'nin demokrasi mücadelesini yıllardır görmezden geldi. Batıdaki Türkiye karşıtlığı artık "klinik saplantı" seviyesinde.


Üye OlÜye Girişi