Suriyeli kadın: Erdoğan halkımı kullanmak istiyor

 

Üniversite öğrenimini Türkiye'de tamamlayan Suriyeli kadın, Türkiye'de laik düzenin bozulmaması için, Suriyelilerin Türk vatandaşlığına kabul edilmemesini istiyor.

10.07.2016
Yazı Boyutu:  
Ramazan Bayram sabahı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceğini açıkladı. Muhalefet, Erdoğan’ı siyasi rant devşirmekle, Suriyelileri potansiyel oy gibi görmekle suçladı. 

Hürriyet'ten İpek İzci ile Aslı Barış, İstanbul’daki Suriyeliler'e Türkiye vatandaşı olmak isteyip istemediklerini sordu. 

İki kadın muhabirin sokak anketine en ilginç yanıt  M.O. adında 24 yaşındaki  üniversite mezunu Suriyeli kadından geldi.  

Beş yıldan beri oturduğu Türkiye'ye öğrenci olarak geldiğini, uluslararası ilişkiler bölümünü bitirdiğini ve Türkçe dahil dört dil konuştuğunu belirten  M.O "vatandaşlıkla" ilgili şunları söyledi:

"Savaş patlak verince ailem ‘Geri dönme’ dedi. Okulu bitirdim, şimdi ailemin yolladığı para ve yaptığım projelerle geçiniyorum. Ailem, geleceğimi İstanbul’da kurmamı istemiyor. Çünkü buradaki laik düzenin sallantıda olduğunu öngörüyorlar. Suriye’ye geri dönmemin bile daha güvenli olduğunu düşünüyorlar. İstanbul’u seviyorum, burada yaşamaktan da memnunum. Ama Erdoğan’ın halkımı kullanmak istediğini düşünüyorum. Türk vatandaşlığı önerseler, bunu istemem, kabul etmem. Çünkü tüm bu sürecin ardında bir art niyet olduğunu düşünüyorum. Eğitim seviyesi düşük ve dindar olan Suriyelileri Doğu ve Güneydoğu illerine yerleştirerek, oradaki Sünni-Alevi, Arap-Kürt dengesini değiştirmeye çalışıyorlar. Beş yıldır bu ülkede oturuyorum. Sevgim, bağım var Türkiye’ye karşı. Laik düzenin bozulması adına bu ‘vatandaşlık’ projesinin hayata geçmemesini dilerim. Hükümetin amacına bu kadar çabuk ulaşmasına, halkım sebep olmasın. İstenseydi coğrafi sınır koşulunu kaldırarak tüm mültecilere Türk vatandaşlarıyla eşit haklar sağlanıp, oy verme durumu hariç tutulabilirdi. Ama bu yapılmadı. Burada farklı bir plan var."


Yorumlar

Ömer

10.07.2016
Valla iyi demiş ama herşeyin bir karşılığı var aslında yüz yıl önce bizim olması gereken topraklar bizim olabilir böyle bir durum da var tabii ki sonuna kadar doğru bir politik adımı olarak görüyorum inş aklından ne geçerse reisin olur

Cabbar

10.07.2016
Peki halen neden bu ülkenin yemeğini yiyorsun defolup gitsen yaaa.gazete hürriyet olunca şaşırmadım.

Yakup

10.07.2016
Fake haberler pesinde milletin gorusune yon veren haber ornegi calismalarinizin devamini diliyorum

Üye OlÜye Girişi