Suriyeli mültecileri, boğulmaktan günübirlik tatilciler kurtardı

 

Bodrum'dan yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Kos adasına geçmeye çalışırken bindikleri lastik bot batan Suriyeli ve Iraklı biri hamile 10 mülteciyi günübirlik tur teknesindekiler kurtardı

30.07.2018
Yazı Boyutu:  
Muğla’nın Bodrum İlçesi'nden yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Kos adasına geçmeye çalışırken bindikleri lastik bot batan Suriyeli ve Iraklı göçmenlerin yardımına o sırada bölgeden geçen günübirlik tur teknesi yetişti. Tekneden denize atlayan tekne personeli 1’i hamile kadın 10 Suriyeli kaçağı boğulmak üzereyken kurtardı. Turistler ise Ege denizinde gördükleri manzara karşısında şok oldu.
 
Turgutreis Alihoca burnundan 5 metrelik lastik bota binen 3 Suriyeli 7 Iraklı kaçak göçmen kıyıdan yaklaşık bir mil açıldıktan sonra battı. Lastik botun su alarak batmasıyla ölüm kalım mücadelesi vermeye başlayan kaçakların imdadına o sırada bölgeden geçen günlük tur teknesi olan "Amiral Turgutreis"de bulunan turistler ve tekne personeli yetişti. 

Aralarında iki çocuk ve hamile bir kadının olduğu kaçaklar tur teknesi personeli ilk olarak denize can simidi attı. Daha sonra denize atlayan tekne personeli ölümle burun buruna gelen kaçakları kurtararak tekneye çıkardı. 

Turistler gördükleri manzara karşısında şoke oldu. (DHA)

Üye OlÜye Girişi