Suudi Arabistan'da kadın hakları mercek altında

 

Adalet Bakanlığı, kadın haklarını destekleyen 4 kararı görüşüp onayladı. Boşanan kadına nafaka güvence altına alındı

18.08.2017
Yazı Boyutu:  
Suudi Arabistan’da kadın ve çocuk haklarını olumlu yönde destekleyen dört karar onaylandı. Suudi Arabistan’da Adalet Bakanlığı, son 10 günde kadın haklarını destekleyen dört kararı onayladı. Bu kararlar arasında, reşit olmayanlar, boşananlar, çocukların velayetine sahip kadınlar ve avukatlar için henüz mesleğini yapamayan hukuk mezunlarının haklarının korunması yer alıyor.

Nafaka fonu oluşturulacak

Kararlar içerisinde yer alan çocuk yaşta evlendirilmelere ilişkin bu durumu kontrol altına almak için evlilik iznini ilgili mahkeme sınırlanması için işlemi onaylayacak. Böylece çocuk, annesi ya da yasal vasisi ile başvuru yapabilecek. Evlendirildikleri erkekten boşanan kadınlar ve çocuklar için alınan karar ile nafaka fonu düzenlemesi onaylanarak, doğrudan Adalet Bakanlığına bağlanacak, kadın ve çocuk aynı zamanda bağımsız bütçeye sahip olacak.

Bir diğer karara göre ise, çocukların velayetleriyle ilgili herhangi bir anlaşmazlık bulunmaması halinde, kadını kişisel statü mahkemelerinde dava açmak zorunda kalmadan velayeti kanıtlayabilecek. Çalışamayan ve stajyer olarak bazı avukatlar tarafından istismar edilen kadın hukukçulara ilişkin alınan karara göre de, üç yıllık hukuk lisans diploması kabul edilerek stajı onaylanacak.

Üye OlÜye Girişi