Suudi Arabistan'da kadınların araba kullanma yasağı kalktı

 

Suudi Arabistan Kralı, kadınların araba kullanmasına izin veren bir kararname yayınladı.

27.09.2017
Yazı Boyutu:  
Kral Salman bin Abdulaziz Al Suud tarafından verilen emir baskıya karşı güçlü bir sembol haline gelen uzun süredir devam eden bir politikayı devirdi. İslami krallık halen kadınların otomobil kullanmalarının yasak olduğu tek islam ülkesi.

Kralın kadınlara otomobil kullanma izni veren kararnamesi Suudi Dışişleri Bakanlığı tarafından ilan edildi. Kraliyet kararnamesinde, 30 gün içinde fermann pratiklerine ilişkin tavsiyeler vermek ve Haziran 2018'e kadar emri tam olarak uygulamak üzere bir bakanlık organı oluşturulması gerektiği belirtildi.

İndependent'te yer alan habere göre, Devlet tarafından işletilen Suudi Basın Ajansı, "Kraliyet kararnamesinde kadınlar ve erkekler için ehliyet verilmesi de dahil olmak üzere trafik kurallarının hükümlerini uygulayacağız" dedi.

GEREKLİ  ŞERİAT STANDARTLARINA UYMA ZORUNLULUĞU

Suudi Arabistan, yeni kuralların "gerekli Şeriat standartlarına uyması" şart koşulan kraliyet kararnamesiyle Şeriat yasasına göre yönetilen bir Müslüman monarşidir. Devlet medyası, dini konularda Kral'a tavsiyelerde bulunan ülkedeki en üst dini otorite olan Kıdemli Din Bürosu Konseyi'nin kararnamelerin kabul edilebilirliğini onayladığını söyledi.

Suudi yetkililer ve din adamları son yıllarda yasağa birçok açıklama getirdi. Bazı din adamları, Suudi kültüründe otomobil kullanmanın uygunsuz olduğunu söylediler, kadınların araba kullanmasına izin verilmesinin daha geniş Suudi toplumunu bozup günaha götüreceğini savundu.

1990'lardan bu yana, krallıktaki kadın hakları aktivistleri, yasalar uyarınca eşit haklara yönelik daha büyük mücadelelerini temsil ettiğini söyleyerek, araba kullanma yasağının kalkması için çeşitli etkinlikler düzenlediler. Sosyal medyada büyük destek ören bu etkinliklere katılan bazı Suudi kadınları tutuklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauertin  kralın kararnamesini doğru yönde atılmış büyük bir adım" olarak nitelendirdiği belirtildi.

Foto: AFP


Üye OlÜye Girişi