Tacizci polisin beraat gerekçesi: Şort giyecek kadar rahattı

 

Nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis istendiği halde hakkında beraat kararı verilen özel harekat polisinin aklanmasına ilişkin gerekçeler yarıda yeni bir skandal yorumlarına yol açtı

07.03.2018
Yazı Boyutu:  
Mardin'de, 21 yaşındaki M.B.’ye tecavüz ettiği iddiasıyla 12 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan özel harekât polisi 24 yaşındaki B.K.'nin beraat gerekçesinde skandal ifadeler yer aldı. Genç kadının telefonunda çok sayıda erkek numarası olması ve evinde şort giyecek kadar rahat olması. 

Evrensel'den Felat BOZARSLAN'ın haberine göre,  Mardin'de, sosyal medyadan tanıştığı M.B.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla, hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan özel harekât polisi B.K., davanın 8 şubat 2018 tarihli celsesinde beraat etti. Beraat kararını veren ve aralarında 2 kadın hâkimin de bulunduğu Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararda adli tıp ve ruh sağlığı raporuna rağmen skandal ifadelere yer verildi. 

‘ŞORT GİYECEK KADAR RAHAT DAVRANMASI’ 

Mağdur ifadelerinde çelişkiler olduğu ve bunun bir kısmının hayatın olağan akışıyla bağdaşmadığı kaydedilen kararda, “M.B.'nin sanığın kendisi ile zorla ve rızası dışında ilişkiye girdiğini söylemesine rağmen, sanığın evinde, onun şortunu giyecek kadar rahat davranmasının, sanığın çağırır çağırmaz hiç tereddüt etmeden yatak odasına gitmesinin, diğer odada arkadaşı ve diğer polis memuru olmasına rağmen, cinsel saldırıya uğradığında bunlardan yardım istememesinin, ilk cinsel saldırının ardından aşağıya indikten sonra, çevreden yardım isteme veya yetkili makamlara haber verme yerine, kapının önünde oturup sigara içmesinin, sonra tekrar cinsel saldırıya uğradığı eve kendi rızasıyla çıkmasının ve hiçbir şey olmamış gibi sanığın yatak odasına geçmesinin hayatın olağan akışına uygun bulunmadığı” ifade idildi.

TELEFON REHBERİNDE BİRÇOK ERKEK ŞAHSIN İSMİ KAYITLI

Mağdurun cep telefonu üzerinde yapılan dijital incelemede ise kişi listesinde birçok meslekten birçok erkeğin isminin kayıtlı olduğu belirtilen kararda, telefondan birçok cinsel içerikli internet sitesine girildiğinin görüldüğü ifade edildi. Mağdur ile bazı başka erkeklerin ‘uygunsuz’ görüntülerinin de cep telefonundaki kayıtlarda yer aldığının anlaşıldığı belirtildi. 

SAVCI 3 KEZ TUTUKLAMA İSTEDİ, HÂKİM SERBEST BIRAKTI

İddianameye göre; Mardin'de görev yapan özel harekât polisi B.K., sosyal medya üzerinden tanıştığı kasiyerlik yapan açıköğretim lisesi öğrencisi M.B.'yi evine götürerek, aşırı alkol almasını sağlayıp, 2 kez tecavüz etti. Olayın polise bildirilmesi üzerine, kendilerini şüphelinin ağabeyi olarak tanıtan bazı polisler, mağduru şikâyetçi olmaması ve yanlış ifade vermesi konusunda ikna etmeye çalıştı. M.B.'nin teşhisi üzerine bu şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldı. Olay gecesi mağdura kaldırıldığı hastanede “Darp izi yoktur” raporu verildiği ortaya çıktı. Şüpheli polis B.K. ise mağdurun kızlık zarındaki yırtığın eski olma ve olayın rıza dahilinde gerçekleşme ihtimali bulunduğu gerekçesiyle, adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. B.K.'nin serbest bırakılmasına 2 kez itiraz eden savcı, kuvvetli suç şüphesi olduğunu belirterek tutuklanmasını istedi, savcılığın itirazları reddedildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da bilimsel kanıtlar ve mağdurun psikolojik durumu dikkate alındığında tecavüze uğradığının sabit olduğunu belirterek, sanığın görevi gereği tanıkları baskı altında bıraktığını ve tutuklanması gerektiğini söyledi.

KORKUDAN YAŞADIĞI ŞEHRİ TERK ETMİŞTİ

Eğitimini yarım bırakan ve işinden ayrılan, psikolojik tedaviye başlayan M.B., sanığın ve arkadaşlarının baskı ve tehditleri karşısında başka kente taşındı. M.B., can güvenliği olmadığı gerekçesiyle görüntüsünü değiştirerek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Sesimi kimse duymuyor. Sanık dışarıda geziyor. Attığım her adımı takip ediyorlar. Hayati tehlikem var. Bu yüzden il dışına çıkıyorum. Ailem bunları kaldıramaz, ben kaldıramam. Sesimi duysunlar istiyorum. Çok utanıyorum. Bana yardım etsinler. Sadece cezasını alsın ve yanına kâr kalmasın. Sanığın 3-4 arkadaşı beni arayıp yüksek miktarda para teklif etti. Kabul etmeyip, savcılığa suç duyurusunda bulundum. Sanık, arkasında büyük insanlar olduğunu söylüyor. Çok korkuyorum. Bütün hayallerimi yıktılar. Okulumu, iş yerimi bıraktım. Sürekli aklıma geliyor, dengem bozuluyor. İlaçla ayakta duruyorum. Ailem duyarsa kötü şeyler olur."

İNTİHARA KALKIŞMIŞTI

Mağdur, sanık polisin yargılandığı davanın karar duruşmasına katılmak üzere geldiği Mardin'de ilaç içerek intihar girişiminde bulunmuş, kaldırıldığı Devlet Hastanesi'nde midesi yıkandıktan sonra taburcu edilmişti. (Mardin/DHA)
 

Üye OlÜye Girişi