Tacize uğradı, sürgün yedi

 

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde sürgün skandalı yaşandı

22.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 İstanbul'un Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde sürgün skandalı yaşandı. 
 
 
Müdürlükte çalışan Ç.A taciz edildiğini söyledi ve ardından Bahçelievler'de bir okula sürüldü. 
 
Geçen yıl haziran ayından Fatih ilçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır hakkında dört kadın tarafından 'cinsel saldırı' ile suçlandı ve gözaltına alınarak tutuklandı. 28 yıla kadar hapsi istenen müdür Şeref Çalışır'ın avukatlarının mahkemeye itirazlarından sonra 50. Asliye Ceza Mahkemesi itirazı değerlendirdi ve müdür Şeref Çalışır'ın turuksuz yargılanmasına karar verdi.Çalışır aynı zamanda Fatih İlçe Eğitim Müdürlüğü görevine de iade edildi. Böylelikle taciz iddasında bulunan J.Y, Ç.A, B.K ve D.B  tekrar Çalışır ile aynı ortamda çalışmak zorunda kaldılar. Bu kez de mobinge uğrayan kadınlardan üçü geri adım attı. Kadınlardan Ç.A baskıların ve mobbingin devam etmesi üzerine Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tayinini istedi. İsteğe bağlı yer değiştirmeyi bekleyen Ç.A aldığı sürgün kararı ile şok geçirdi. Ç.A soruşturmadan kaynaklı 'devamsızlık, kurum çalışanlarına ve amire sataşma' gerekçeleri ile sürgün edildi.  
 
KADININ ESAS BEYANI
 
Eğitim-Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut durumun ciddi olduğunu ve olayları yakından izlediklerini ifade etti. Turgut kadının beyanını esas aldıklarını ve yargı ıçtihatlarının da bu yönde olduğunu belirterek "“Tahliye olduktan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün, kendisi hakkında iddiada bulunanların amiri olarak aynı iş yerinde çalışması, hem mahkeme sürecine etki etmiş hem de çalışanlar üzerinde baskı oluşmasına neden olmuştur” diye konuştu.
 
Ç.A'nın sürgün edilmesini iddia sahibi kadınların baskılar sonucu şikayetlerini geri aldıklarının kanıtı olarak yorumlayan Turgut "Zaten şikayetinden vazgeçmeyen kadın üyemizin üzerinde oluşan baskılar nedeniyle iş yerinde tartıştığı ve yaşadığı sıkıntılar nedeniyle devamsızlık yaptığı aşikardır. Bu nedenle mağdur olan kadının soruşturulması yerine, öncelikle bütün iddialara rağmen Şeref Çalışır'ın aynı iş yerinde ve taciz iddiasında bulunan kadınlarla aynı yerde çalıştırılması soruşturulmalıdır, yetkililer Şeref Çalışır'neden korunuyor sorusuna cevap vermeliler” dedi. 
 
Eğitim-Sen bugün konuyla ilgili Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde saat 15.00 'da açıklama yapacak. 
 
SÜRGÜN DEĞİL BİLGİLENDİRME
 
Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır ise sürgün iddialarını reddetti ve "Ç.A'nın isteği ve soruşturma sonucu göz önünde tutularak başka bir yerde görevlendirme yaptık' dedi.  (BirGün)
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi