Tahir Elçi cinayetinde savcı, yeni rapor istedi

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili olarak Adli Tıp Kurumu'ndan yeni rapor istedi.

18.03.2019
Yazı Boyutu:  
İngiltere merkezli Forensic Architecture kuruluşunun Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili raporunun ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da Adli Tıp Kurumu'ndan yeni görüş istedi.

Daha önce Elçi’yi vuran kurşunun kim tarafından ateşlenmiş olabileceği konusunda net görüş belirtemeyen Adli Tıp’a, Diyarbakır Barosu’nun talebiyle Londra Üniversitesi Goldsmith Koleji bünyesindeki Forensic Architecture (Adli Mimarlık) tarafından hazırlanan rapor gönderildi.

Forensic Architecture tarafından hazırlanan raporun Adli Tıp'a gönderilmesinden sonra Diyarbakır Başsavcılığı, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili olarak Adli Tıp Kurumu’ndan yeni görüş istedi.

Savcılık, bu rapor ve adli tıp uzmanı Ümit Biçer’in hazırladığı sunum doğrultusunda yeni bir tespit yapılıp yapılamayacağını sordu.

Londra Üniversitesi Goldsmith Koleji bünyesindeki Forensic Architecture (Adli Mimarlık), Diyarbakır Barosu’nun talebi doğrultusunda Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili kapsamlı bir rapor açıklamıştı.

Rapora göre Elçi’nin öldürülmesi esnasında olay yerinde bulunan YDG-H mensuplarından ikisi de öldürücü atışı yapmadı ancak polis memurlarından üçünün Elçi’ye yönelik doğrudan ateş hattı vardı ve eşkali raporda verilen bir tanesi açık ve engelsiz bir ateş hattıyla silahını ateşleyen tek memurdu.

Olay sonrasında ifade veren bazı polislerin beyanının aksine raporda, uzak bir mesafeden uzun namlulu bir silahın ateşlendiğine dair herhangi bir işitsel delile ulaşılamadığı da belirtildi. Adli Tıp uzmanı Prof. Dr. Biçer de rapora paralel bir görüş hazırlayarak baroya teslim etmişti. Diyarbakır Barosu, rapor ve görüşü savcılığa teslim ederek, soruşturmanın genişletilmesini istemişti.

ADLİ TIP KURUMUNDAN YENİ BİR DEĞERLENDİRME İSTENİLDİ

Diyarbakır Başsavcılığı, net biçimde bir polis memurunu işaret eden rapor doğrultusunda Adli Tıp Kurumu’na yazı göndererek, yeni bir değerlendirme yapmasını istedi.

Yazıda, yeni bir değerlendirme yapılarak, 2016 tarihli Adli Tıp raporundan farklı bir sonuca ulaşılıp ulaşılamayacağı soruldu. Buna göre Adli Tıp, gelen yeni raporu ve eldeki kanıtları yeniden değerlendirecek. Adli Tıp, 2016 tarihli raporunda ise Elçi’yi vuran silahın saptanamadığını ve net bulgular elde edilemediğini bildirmişti.

ÜÇ MUHTEMEL FAİLE DİKKAT

İngiltere'nin Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü (Forensic Architecture) Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayeti ile ilgili hazırladığı rapor 8 Şubat'da basına yansımıştı.Raporda; ‘kuvvetli suç şüphesi olan’ 3 muhtemel faile dikkat çekiliyor.

Sputnik News'ın ulaştığı raporun detaylarına ilişkin habere göre, cinayet günü çekilmiş videolar, sokağın mimari yapısına ilişkin görseller, tanık ifadeleri ve birçok materyal üzerinde uzun süre yapılan araştırmaların ardından hazırlanan rapor, Diyarbakır Barosu tarafından paylaşıldı.

Baro, Elçi cinayeti soruşturmasını yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na raporu daha önce teslim etmiş ve muhtemel faillerin 'şüpheli' sıfatı ile çağrılıp, ifadelerine başvurulmaması halinde ellerindeki verileri kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurmuştu.


'TÜM VİDEOLAR EŞ ZAMANLI HALE GETİRİLDİ'

Hazırlanan raporda, yapılan araştırmalarla, videolar ses kayıtlarına referansla eşzamanlı hale getirildiği ve görsel işaretlerin doğrulama için kullanıldığı belirtildi.
Raporda, "Elçi’nin vurulma anı dört kameranın da kadrajı dışında gerçekleştiğinden, bu anı mevcut diğer tüm deliller ve tanıklıklarla çapraz referanslandırarak yeniden canlandırıldı. En başta Elçi’nin öldürülmüş olabileceği en kısa zaman aralığı belirlendi ve bunun için Elçi’nin yaşarken görüldüğü son an ile bedeninin yerde görüldüğü ilk an gözlemlendi" deniliyor.

'KAMERA KALİBRASYONU İLE OLAY YERİNDEKİ KİŞİLERİN KONUMLARI VE YÖNELİMLERİ TESPİT EDİLDİ'

Raporda, dört eşzamanlı hale getirilen video kaydının ses ve görüntü kanalları analiz edilerek, araştırmaya konu olan zaman aralığı içinde duyulan ve görülen tüm silah atışları sayıldı ve kayda geçildiği belirtildi. Böylece hangi atışların, olay yerinde bulunan hangi bireyler tarafından yapıldığı tespit edilerek işaretlendi. 


Raporda, dört eş zamanlı hale getirilen video kaydının ses ve görüntü kanalları analiz edilerek, araştırmaya konu olan zaman aralığı içinde duyulan ve görülen tüm silah atışları sayıldı ve kayda geçildiği belirtildi. Böylece hangi atışların, olay yerinde bulunan hangi bireyler tarafından yapıldığı belirlenerek işaretlendi.

Elçi’nin, PKK'lıların, polis memurlarının ve basın mensuplarının konumlarını saptayabilmek için kamera kalibrasyonu tekniğinin kullanıldığı belirtilen raporda, bu işlem sayesinde bir kameranın odak mesafesi, varil distorsiyonu, optik merkezi gibi iç optik özelliklerini hesaplamanın yanı sıra, kameranın mekândaki belirli unsurlara göre konumu ve yönelimi gibi dış parametreleri de saptamanın mümkün olduğu kaydedildi.

Bu kalibrasyon işlemi ile olay yerindeki nesne ve kişilerin konumlarını, yönelimlerini ve ölçekleri saptandığı ifade ediliyor.

'ELÇİ’NİN HANGİ ZAMAN ARALIĞINDA VURULDUĞU VE POZİSYONU TESPİT EDİLDİ'

Hazırlanan raporda, Elçi’nin 10.55 sularında vurulduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: "Olaydaki her bir aktörün Elçi’nin öldürülmesiyle ilişkisini analiz edebilmek için, eşzamanlı hale getirilen dört videoda Elçi’nin hangi zaman aralığında vurulduğunu belirledik. İncelememize konu olan zaman aralığının başlangıcını belirlemek için Elçi’nin ayakta görüldüğü son kareyi tespit ettik ve zaman aralığının sonunu belirlemek için Elçi’nin yerde yattığının görüldüğü ilk kareyi tespit ettik. Bu iki nokta arasında duyulan son atış, zaman aralığını daha da daraltmamızı sağladı."


Tahir Elçi’nin bedeninin konumu ve yönelimi kamera kalibrasyonu sayesinde hesaplanmıştır. Bağımsız Adli Tıp Uzmanı Dr. Ümit Biçer’in uzman görüşüne dayanarak Elçi’nin kafasından vurulduğu anda ayakta olabileceği en geniş alana dair tahmin yürütmek mümkündür.

"Tahir Elçi’nin bedeninin konumu ve yönelimi kamera kalibrasyonu sayesinde hesaplanmıştır. Bağımsız Adli Tıp Uzmanı Dr. Ümit Biçer’in uzman görüşüne dayanarak Elçi’nin kafasından vurulduğu anda ayakta olabileceği en geniş alana dair tahmin yürütmek mümkündür."

'MUHTEMEL FAİL 3 POLİSTEN BİRİ'

Hazırlanan raporun sonuç bölümünde muhtemel faillerin kimlerin olabileceğine dair şu bilgiler verildi: "Tahir Elçi, saat yaklaşık 10.55’te, 7 saniye 12 karelik (7:12) bir süre diliminde tek bir mermiyle vurularak öldürülmüştür. PKK mensuplarından ikisi de öldürücü atışı yapmamış görünmektedir. Araştırmaya konu olan zaman aralığında yapılan bütün atışların benzer ses profilleri vardır. Bu süre içinde kayda değer derecede uzak bir mesafeden uzun namlulu bir silahın ateşlendiğine dair herhangi bir işitsel delil yoktur. Üç polis memurunun A  (Mavi ceketli polis), C (Siyah ceketli polis) ve D’nin (Kahverengi ceketli polis) Elçi’ye yönelik doğrudan bir ateş hattı vardır ve silahlarını birden çok kere ateşledikleri görülmektedir. Aralarında polis memuru C, Elçi’ye yönelik açık ve engelsiz bir ateş hattıyla silahını ateşleyen tek memurdur."


"Araştırma, olay yerindeki polis memurlarından kesin olarak hangisinin Elçi’nin ölümünden sorumlu olduğunu tespit etmemekle birlikte, kuvvetli suç şüphesi altında olan polis memurlarını saptamıştır."

"Araştırma, olay yerindeki polis memurlarından kesin olarak hangisinin Elçi’nin ölümünden sorumlu olduğunu tespit etmemekle birlikte, kuvvetli suç şüphesi altında olan polis memurlarını saptamıştır."

FORENSİC ARCHITECTURE’NİN YAPISI VE ÇALIŞMALARI

Araştırma ajansı olan Forensic Architecture (Adli Mimarlık) mimarlar, bilim insanları, akademisyenler, basın uzmanları, sinemacılar, teknoloji uzmanları ve diğer uzman profesyonellerden oluşuyor. Uluslararası savcılar, insan hakları kuruluşları, siyasi kuruluşlar ve çevre adaleti örgütleri için ileri düzey mimari ve mecra odaklı araştırmaları ile bilinen ajans, uluslararası hukuk alanında pek çok insan hakları soruşturması ve kovuşturması için mekânsal araştırma ve delil sağlıyor. Ekibin bazı üyeleri ayrıca Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Teknoloji Danışma Kurulu’nda yer alıyor. (Sertaç Kayar- Sputnik)Üye OlÜye Girişi