Tahliye edilen UAÖ Temsilcisi Taner Kılıç tekrar gözaltında

 

Geçen yıl Büyükada operasyonunda tutuklanan ve adli kontrol şartıyla salıverilen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç tekrar gözaltına alındı.

01.02.2018
Yazı Boyutu:  
İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi Çarşamba günü Taner Kılıç'ın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar vermiş, Kılıç da tahliye edilmişti.

Bu gelişme sonrası İstanbul Cumhuriyet Savcısı Caner Babaloğlu, Kılıç'ın tahliye kararına itiraz etti.

Caner Babaloğlu itirazına gerekçe olarak, "sanığın dışarıda da örgütsel bağlarını devam ettirebilme ihtimalini" gösterdi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı kabul etmedi.

Mahkeme itirazı, kesin olarak karara bağlanması için incelemeye yetkili mercii olan İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yönlendirdi.

Toplanan mahkeme heyeti de Kılıç'ın tutukluluk hâlinin devamına karar verdi.

Kılıç, hakkında verilen yakalama kararı nedeniyle tekrar gözaltına alındı.

Edinilen bilgilere göre, İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde tutulan Taner Kılıç'ın akıbeti sabah saatlerinde belli olacak.

'ByLock programını indirip kullandı' iddiası

Avukat Taner Kılıç, Fethullah Gülen Terör Örgütü yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 6 Haziran'da 22 avukatla birlikte gözaltına alınmıştı.

Mahkeme 19 Haziran'da Taner Kılıç'ın tutuklanmasına karar vermişti.

Karara gerekçe olarak; "ByLock programını indirip kullandığı" iddiasının yanı sıra, Kılıç'ın Zaman gazetesi abonesi ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni'nin (Ekrem Dumanlı) kız kardeşiyle evli olması ile çocuklarını Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan okullarda okutulması gösterilmişti.

Daha sonra, Kılıç'ın dosyasının kamuoyunda "Büyükada davası" olarak bilinen davayla birleştirilmesine hükmedilmişti.


Üye OlÜye Girişi