Taksim'de, darbeye, diktaya karşı omuz omuza

 

CHP'nin çağrısıyla Taksim Meydanı'nda yüzbinlerin katılımıyla gerçekleştirilen 'Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi'nde hertürlü diktaya, darbeye karşı çıkıldı

24.07.2016
Yazı Boyutu:  
CHP'nin çağrısıyla Taksim Meydanı'nda saat 18.00'de başlayan 'Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi'nde tüm dünyaya, barış, demokrasi, birlik ve beraberlik mesajları verildi. AKP'nin Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, TBMM Grup Başkanvekil Mehmet Muş, İl Başkanımız Dr. Selim Temurci, İstanbul Milletvekilimiz Mihrimah Belma Satır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ve il yöneticileri ve Beyoğlu belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın da katıldığı mitingde CHP'hih 133 milletvekil tümüyle hazır bulundu.

Sadece Atatürk posterleri ile Türk bayraklarının yer aldığı CHP'nin Cumhuriyet ve Demorrasi Mitingi'ne DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Haziran Hareketi, kadın örgütleri, Tarık akan, Rutkay Aziz, Menderes Samancılar, Ataol Behramoğlu gibi çok sayıda yazar, sanatçı ve aydın  yer aldı.Mitingde, "Ne darbe,ne şeriat, bağımsız Türkiye" sloganı sıkça söylenirken, CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu'nun konuşacağı platformda Cumhuriyet ve Demıokrasiye Sahip Çıkıyoruz, Darbelere hayır, dövizleri dikkati çekti. mitingde sık sık Yaşasın Laik demokratik türkiye" slıoganları atılması dikkati çekti.

KIOLIÇDAROĞLU : GÜN BİRLEŞME VE DARBELERE KARŞI DİRENME GÜNÜDÜR

CHP Lirderi kılıçdaroğlu, saat 18.20'de Platforma çıkarak konuqşmasını yaptı.  Kılıçdaroğlu, günün birleşme ve darbelere karşı direnle günü olduğunu belirterek hazırladıkları Taksim Bildirgesi'ni okudu. Direnme hakkının demokrasiyi korumanın meşru yolu olarak ortaya çıktığını kaydeden Kılıçdaroğlu, demokratik hukuk devletinin türkiye'yi çağdşlığa taşıyacak en önemli anahtar olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu okuduğu 10 maddelik taksim manfestosu'nu mitinge katılanlara ellerini kaldırtarak onaylattı. Bu manfistosunun tarihte yerini alacağını vurguladı. Üye OlÜye Girişi