Taksim'de Feminist Gece Yürüyüşü'ne polis müdahalesi: 34 kadına gözaltı

 

İstanbul'da bu akşam 18'incisi düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü'nde kadınlara yine polis müdahale etti. Zaman zaman tazyikli su ve biber gazı kullanan polisler, 30'un üzerinde kadını itekleyerek otobüslere bindirdi. Halen 34 kadının gözaltında tutulduğu öğrenildi.

08.03.2020
Yazı Boyutu:  
İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla kadınların 8 Mart kutlamasına kapatılan Taksim Meydanı ve İstiklal caddesi büyük bir polis ablukasına alındı. Meydana çıkışlar engelleniyor. kadınlar ise Sıraselviler Caddesi'nde toplanarak yürüyüşe başladı. Polisin 34 kadını gözaltına aldığı bildirildi

Her yıl 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nün yapıldığı Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla abluka altına alındı.

Taksim Meydanı ve çevresi eylem öncesi polis bariyerleriyle çevrilirken meydana ulaşım da engellendi.

FilmMor tarafından yapılan paylaşıma göre Taksim'deki 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'nde polisin gerçekleştirdiği sert müdahalede 34 kadın gözaltına alındı.

“Geri adım atmaya hiç niyetimiz yok”

Öteyandan Feminist Gece Yürüyüşü İnisiyatifi bir açıklama yaparak “8 Mart yasaklanamaz” dedi. Gece yürüyüşünün her sene türlü bahanelerle yasaklanmaya çalışıldığını hatırlatan kadınlar “Feminist isyanımızdan, umutlarımızdan, birlikteliğimizden, neşemizden, arzularımızdan geri adım atmaya hiç niyetimiz yok” dedi.

Kadınların açıklamasının tamamı şöyle:
Üye OlÜye Girişi