Taksim'de 'karanfile' evet, 'miting'e hayır

 

İstanbul Valisi Şahin, Taksim'de mitinge izin verilmeyeceğini söyledi

01.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
İstanbul Valisi Şahin, Taksim'deki protestolara izin verilmeyeceğini söyledi. Şahin, "İşçi veya siyasi parti temsilcilerinin çelenk koyabileceğini belirtti
 
 
İstanbul Valisi Vasip Şahin, Taksim Meydanı'nın her türlü gösteriye, toplantıya kapalı bir alan olduğu için 1 Mayıs'la ilgili kutlamalara da kapalı olduğunu belirterek, "Yalnızca o gün sembolik olarak işçi veya siyasi parti temsilcilerimize orada çelenk koyma ya da Kazancılar Yokuşu'nda karanfil koyarak anma imkanı tanınacak" dedi.
 
Vali Şahin, Maslak Kasırları'ndaki Kamu Denetçiliği Kurumu İstanbul İrtibat Bürosu'nun açılış resepsiyonunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Bir gazetecinin, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde kutlamalara kapatılmasına ilişkin sorusu üzerine Şahin, başta işçi ve emekçiler olmak üzere tüm halkın 1 Mayıs bayramını kutladığını söyledi.
 
Şahin, 1 Mayıs'ın artık bayram ve resmi tatil ilan edildiğini hatırlatarak, bu 1 Mayıs'ın bayram havasında geçmesini özellikle dilediğini ifade etti. Valilik olarak 1 Mayıs'ın en güzel şeklide kutlanması için 2 miting alanına 6 miting alanı daha ilave ederek daha geniş imkan sağlamaya çalıştıklarını aktaran Şahin, şunları kaydetti:
 
"Ancak Taksim, her türlü gösteriye, toplantıya kapalı bir alan olduğu için 1 Mayıs'la ilgili kutlamalara da kapalıdır. Yalnızca o gün sembolik olarak işçi veya siyasi parti temsilcilerimize orada çelenk koyma ya da Kazancılar Yokuşu'nda karanfil koyarak anma imkanı tanınacak. Ancak onun ötesinde orada herhangi bir faaliyet olamayacak
 
TAKSİM'DE 1 MAYIS GERGİNLİĞİ
 
Sendikalar 1 Mayıs’ı Taksim’de 1 milyon kişiyle kutlamak isterken, 17 bin polis önlem aldı, durakların camları söküldü.
 
Taksim'de devam eden kutlamalarda ilk gerginlik yaşandı. Mecidiyeköy yönünden Taksim'e doğru yürüyen bir grup ve polis arasında gerginlik yaşandı. Taksim'deki kutlamalara katılmak için tek tip kıyafetle yürüyen Halk cephesi ve polis arasında arbade çıktı. Harbiye kontrol noktasında çıkan gerginlikte bariyerler devrilirken, pet şişeler havada uçuştu. Polisler göstericilere gaz sıktı..
 
İstanbul, güneşli bir pazar gününde 1 Mayıs Bayramı'nı kutluyor. Kutlamaların merkezi Taksim Meydanı, 1977'deki kutlamalarla aynı tasarımla güne merhaba dedi. Kürsü 1977 yılıyla aynı yerde ve AKM'ye ünlü 1 Mayıs afişi asıldı.
 
Taksim Meydanı'na ulaşan tüm yollar saat 07.00 gibi araç trafiğine kapatıldı, meydanın çevresindeki bayrak ve kamera direkleri tırmanılmaması için güvenlik güçlerince yağlandı. Polisler köpeklerin yardımıyla meydanda ve platformda bomba araması yaptı. Sendikalar, siyasi partiler ve dernekler ile çeşitli sivil toplum örgütleri meydana yürümek için kortej oluşturdu. DİSK, CHP ve DSP Şişli Halaskargazi Caddesi'nden, TÜRK-İŞ Dolmabahçe'den, HAK-İŞ Mete Caddesi'nden, KESK ve BDP de Şişhane'de toplandı ve Taksim'e doğru yürüyüşe geçti.
 
1 MAYIS 1977'DE KATLEDİLENLER KAZANCI YOKUŞU'NDA ANILDI
 
Sendika ve meslek odaları ile sivil toplum örgütlerinden oluşan bir grup ise 1 Mayıs 1977'de katledilen işçiler için Kazancı Yokuşu'nda bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve yokuşa çiçekler bıraktı.
 
MUSTAFA KUMLU: "DAHA FAZLA DEMOKRASİ İSTİYORUZ"
 
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ise yaptığı açıklamada, seçime hazırlanan siyasi partilere ve siyasilere seslenerek, "Taksim Meydanı'ndan yükselen sese kulak verin" dedi. Kumlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Barış ve kardeşliği savunuyoruz. Savaştan yana politikalara destek vermeyiz. Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasıı istiyoruz. Daha fazla demokrasi istiyoruz. Siyasileri Taksim Meydanı'ndan yükselen sese kulak vermeye çağırıyoruz. Taksim ve 1 Mayıs şehitlerini anıyoruz. Emekçilerin 1 Mayıs Dayanışma Günü'nü kutluyoruz."
 
ÖNDER VE TUNCEL KORTEJDE
 
Şişhane'de toplanan KESK ve BDP kortejinde İstanbul bağımsız milletvekili adayları Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel de yer aldı.
 
TARAFTAR GRUPLARI
 
Şişli'den Taksim Meydanı'na yürüyenler arasında taraftar grupları da yer aldı. Galatasaray, Fenerbahçe ve Adana Demirspor taraftarları Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında renkli görüntüler ortaya çıktı.
 
Sendikalar bu yıl 1 Mayıs'ı İstanbul'da Taksim Meydanı'nda 1 milyon kişiyle kutlamayı hedefliyor. Bariyerlerle çevrilen Taksim Meydanı çevresinde 17 bin polis görevlendirilirken, akşam vardiyası saat 15.00'e çekilerek miting dağılımında 38 bin 500 polisin görevde olması planlandı. Göstericilerin Atatürk Anıtı'na çıkmalarını engellemek amacıyla kurulan bariyerlerin aşılmaması için gres yağı sürüldü.
Organizasyon komitesi, katılımcıların kutlamanın yapılacağı Taksim Meydanı'na dört koldan girmesi kararlaştırdı. Karara göre Dolmabahçe tarafında toplanan Türk-İş, Hak-İş ve Memur-Sen, arkalarında bulunan siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ile Gümüşsuyu ve Mete caddelerinden; KESK Şişhane tarafından, arkasındaki kortej Tarlabaşı Bulvarı'ndan; DİSK, meslek odaları ve arkasındaki kortej Şişli tarafından Taksim Meydanı'na gelmesine karar verildi. Saat 11.00'de Kazancı yokuşunda kurum başkanlarının bir basın açıklaması ve çiçek bırakma töreni olacak.
 
Anıtı korumak için gres yağı
 
Daha önce göstericilerin tırmanarak zarar verdiği Atatürk Anıtı için de önlem alındı. Anıtın üzerine çıkılmasını engellenmek için bariyerle çevrildi. Anıta çıkmak isteyenleri önlemek için de bariyerlere gres yağı sürüldüğü belirtildi.
 
Polis, gece yarısı 03.00'ten itibaren meydan çevresi ve arama noktalarında hazırlıklarına başladı. Kulaklıklı ve kamera kasklı çevik kuvvet polislerinin de arasında bulunduğu 17 bin polis bariyer çevresinde konuşlandı. İstanbul dışından getirilen 2 bin polis de çevre sokaklarda önlem aldı.
Meydan çevresinde uygun bir yerde 4 taburdan oluşan bir jandarma birliği de olası olaylara müdahale için hazır bekliyor. Ancak polis miting alanı içinde görev yapmıyor. Kutlama alanında Tertip Komitesi bünyesindeki sendika görevlileri bulunuyor.
2 kriz merkezi
 
Meydan ve çevre sokaklar MOBESE kameralarıyla takip edilirken, havadan da Ankara'dan getirilen Skorsky helikopterin de arasında bulunuduğu 4 polis helikopteri kameralı takip yapıyor. Meydan ve çevresine ek MOBESE kameraları takıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve The Marmara Oteli'ne iki kriz merkezi kuruldu. Bu merkezlerde kameralardan gelen görüntüler değerlendirilerek müdahale talimatı veriliyor.
 
Geçtiğimiz yıl 125 bin kişinin toplandığı meydanda bu yıl da benzer bir kalabalığın gelmesi bekleniyor. 4 arama ve kontrol noktasında fiili saldırı olmadıkça küfüre kadar giden sözle sataşmalara müdahale edilmeyecek. Bu kişiler görüntülerinden tespit edilerek daha sonra gözaltına alınacak.
 
Numan Kurtulmuş da yürüyüşe katılıyor
 
Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da kutlamalara katılacak. Kurtulmuş, Dolmabahçe'den Türk-İş konvoyunun arkasından yürüyecek.
 
 
Durakların camları söküldü
 
Taksim Meydanı'na giden bütün sokak ve caddeler sabah saat 06.00'da araç trafiğine kapatıldı. Geçen yıl kullanılan Valikonağı Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Gümüşsuyu Caddesi'ne ek olarak Mete Kavşağı'na da arama ve kontrol noktası kuruldu. Taksim Meydanı bariyerlerle kapatıldı. Kutlamalar sırasında yaşanabilecek taşkınlıklara karşı, meydandaki bütün otobüs durakları ile nostaljik tramvay durağındaki camlar söküldü. Camlar, kutlama sonrası geriye getirilmek üzere kaldırıldı.
 
 
Efsane pankart Taksim'de
 
1 Mayıs 1977'de Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binasına asılan 33x15 metre boyutlarındaki 'zincirlerini kıran işçi' pankartı yeniden yapıldı. 12 Eylül 1980 darbesi öncesi yaşananların konu edildiği "Ayhan Hanım" film ekibinin 1 Mayıs olaylarının çekimleri için birebir ölçüleri ile yaptırdığı pankart bu yıl, DİSK'in özel isteği üzerine yeniden AKM'ye asılacak.
 
Yönetmenliğini Levent Semerci'nin yaptığı filmin ressamları tarafından 18 günde tamamlanan pankart için 495 metrekare kumaş, 380 kilo boya kullanıldı
 
İLK GÖZALTI
 
İstanbul Valisi Vasip Şahin, Twitter hesabından 1 Mayıs'ı kutladı. Vali Şahin, Twitter'daki takipçileriyle şu mesajı paylaştı: "Sağduyu, huzur, barış ve kardeşliğin hakim olması dileğiyle başta işçilerimiz olmak üzere herkesin 1 Mayıs emek ve dayanışma gününü kutluyorum."
 
08:59- Beşiktaş'ta arama yapan polis, İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi, 22 yaşındaki Baran Hamzaçebi'yi çantasında gaz maskesi, baret ve tuvalet kağıdı olduğu için gözaltına aldı.
 
08:50- İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm yollar kapatıldı
Taksim Meydanı'ndan Tünel Meydanı'na kadar İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklar bariyerle kapatıldı. Sokak başlarında bariyerler ve çevik kuvvet ekipleri beklerken, Tünel Meydanı'nda da bir TOMA, İtfaiye aracı ve çevik kuvvet araçları hazır tutuluyor. 
 
08:53- DİSK önünde toplanmalar başladı
1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, saat 8'den itibaren Şişli'deki genel merkez binası önünde toplanmaya başladı. (DHA)
 
08:11 -Beşiktaş için 'karar' bekleniyor
1 Mayıs Tertip Komitesi ile yetkililerin dün gece yaptıkları son görüşmede komiteden yeni bir teklif geldi. Buna göre komite Beşiktaş'ta toplanıp bir basın açıklaması yaparak gösterileri tamamlama teklifi getirdi. Yetkililerden ise, "biz bunu bir görüşelim" yanıtı alındı.
 
08:03 -Beşiktaş CHP önünde toplanma başladı.
Yıldız Köprüsü altında, Abbasağa ve Barış Parkı’na çıkan yollarda arama noktaları var, geçişler kısmen açık.
 
07:00 -Binlerce polis Taksim ve Beşiktaş 'ta yerlerini aldı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde kutlamalara izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresi ile Beşiktaş'ta çok sayıda çevik kuvvet polisi görev yerlerini aldı. Şehir dışından takviye olarak İstanbul'a getirilen polislerle birlikte görev alacak çevik kuvvet polisleri, İstanbul'da önceden belirlenen yerlerinde konuşlandı. Sabah saat 05.30 itibariyle Taksim Meydanı ve çevresine İETT otobüsleriyle çok sayıda çevik kuvvet polisi getirildi. Ayrıca Beşiktaş Barbaros Bulvarı ve Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi önünde de çevik kuvvet polisleri ve TOMA'lar tedbir aldı. Başbakanlık Ofisi'nin önü demir bariyerler ile kapatıldı. Polislerin aldığı güvenlik tedbirleri artarak devam ediyor. 
 

 


Üye Ol



Üye Girişi