Talıses'i vuranlara ceza yağdı

 

İbrahim Tatlıses'in uğradığı silahlı saldırıya ilişkin görülen davada karar çıktı

29.03.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Sanatçı İbrahim Tatlıses'in 1iki yıl önce Maslak'ta uğradığı silahlı saldırıya ilişkin görülen davada karar çıktı. Mahkeme, Abdullah Uçmak’ı, Tatlıses’i “kasten öldürmek" ve “nitelikli tehdit" suçlarından toplam 36 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.
 
 
Sanatçı İbrahim Tatlıses’in 14 Mart 2011 tarihinde Maslak’ta uğradığı silahlı saldırıya ilişkin görülen davada mahkeme Abdullah Uçmak’ı Tatlıses’i “kasten öldürmeî suçundan 18 yıl olmak üzere  “nitelikli tehdit,suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek,olası kastla nitelikli yaralama ve ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanuna muhalefetî î suçlarından toplam 36 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.
 
İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Abdullah Uçmak’ında aralarında bulunduğu 7 tutuklu sanık, tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları katıldı. Son sözü sorulan Abdullah Uçmak, “Bazı avukatlar bu davanın çözüldüğünü iddia etti. Nasıl çözüldü. Bir türlü buna açıklık getirilmedi. Herhalde bu olayı benim üzerime yıkarak çözdüler. Bu davanın başından beri komplo olduğunu söylüyorum. Birileri bu suçu işledi. Benim üzerime yıktı. İşlemediğim bir suçtan dolayı cezaevindeyim. Tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum." dedi.
 
BU OLAY KÜRT SİYASAL HAREKETİNE YIKILMAK İSTENEN BİR KOMPLODUR
 
Sanık Nazife Erdemir ise son sözünde “En çok mağdur olan benim. Vicdanen rahatım. Tahliyemi talep ediyorumî dedi. Tatlıses’e silahlısaldırı davasın değil, PKK terör örgütüne üye olmak ve patlayıcı madde bulundurmaktan yargıladığını belirten sanık Nihat Şimşek “Kendimi her duruşmada savunmak zorunda kaldım. Yargılamanın her aşamasında belirttim. Bu olay kürt siyasal hareketine yıkılmak istenen bir komplodur. Yargılama sürecinde ortaya çıktı ki bu saldırı amatörce planlamış bir komplodur. Dosyadaki tüm deliller çökmüştür. Hukuken bizlerin bu olayla bir ilgili olmadığı anlaşılmıştır. Ben sadece örgütten ceza alsam bile, İbrahim Tatlıses’e saldırı suçundan ceza aldığım anlamına gelecektir. Bu suç benim üzerime yapışacaktır. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum" dedi. Diğer sanıklar da son sözlerinde tahliyelerini ve haklarında beraat kararı verilmesini talep etti.
 
ABDULLAH UÇMAK’A 36 YIL 6 AY HAPİS CEZASI
 
Mahkeme heyeti avukatların savunmasının ve sanıkların son sözlerini aldıktan sonra kararını açıklamak üzere ara verdi. Yaklaşık bir saat aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Abdullah Uçmak hakkında İbrahim Tatlıses’i "nitelikli kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme öldürmenin teşebbüs aşamasında kaldığını belirterek cezayı 18 yıl hapis cezasına indirdi. Mahkeme Uçmak’a, Ahmet Taşçı’ya yönelik “nitelikli tehditî suçundan  2 yıl 6 ay, “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmekî suçundan 5 yıl, Buket Çakıcı’ya yönelik “olası kastla nitelikli yaralamaî suçundan 4  yıl, “ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanuna muhalefetîden 7 yıl hapis cezası ve 2000 gün adli para cezası olmak üzere toplam 36 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.
 
UÇMAK “DEVLETİN BİRLİĞİNİ BOZMAKî SUÇUNDAN BERAAT ETTİ
 
Mahkeme Uçmak’ı “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmakî, Hakan Çalışkan’a yönelik “kastla öldürmeî, Ahmet Taşçı’ya yönelik “silahlı tehditîsuçlarından ise suçları işlediği sabit görülmediğinden beraatine karar verdi.
 
TETİKÇİ ERSİN ALTUN’A 30 YIL 6 AY HAPİS CEZASI
 
Mahkeme tetikçi  sanık Ersin Altun hakkında İbrahim Tatlıses’i kasten öldürmeye teşebbüs, suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olmak, Buket Çakıcı’ya yönelik olası kastla nitelikli yaralama, ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanuna muhalefet suçlarından 30 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Ersin Altun’un Hakan Çalışkan’ı olası kastla öldürmeye teşebbüs suçundan beraatine karar verdi.
 
ŞOFÖR YUNUS AYIK’A 19 YIL HAPİS CEZASI
 
Mahkeme saldırı sırasında otomobili kullanan şoför Yunus Ayık hakkında “kastla nitelikli yaralama, kasten öldürmeye teşebbüs ve suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olmak" suçlarından 19 yıl hapis cezası verdi. Sanığın Hakan Çalışkan’a yönelik olası kastla adam öldürmeye teşebbüs ve ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanuna muhalefet suçundan beraatine karar verdi
 
NAZİFE ERDEMİR’ 7 YIL 1 AY MURAT ALAGÖZ’E 8 YIL 9 AY
 
Sanık Murat Alagöz ise mahkeme tarafından suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olmak ve kasten adam öldürmeye teşebbüs suçlarından 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Davanın tek tutuklu kadın sanığı Nazife Erdemir hakkında da mahkeme “suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olmak, ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanuna muhalefetî suçlarından 7 yıl 1 ay hapis cezası ve 500 gün adli para cezasına çarptırıldı.
 
NİHAT ŞİMŞEK 12 YIL 6 AY, ABDULVAHAP İŞ’E 10 YIL 5 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ
 
Mahkeme sanık Nihat Şimşek’in “silahlı terör örgütüne üye olmak, patlayıcı madde bulundurmak ve nakletmekî suçlarından 12 yıl 6 ay hapis cezası ve 150 gün adli para cezasıyla, aynı suçlardan sanık Abdulvahap İş’in 10 yıl 5 ay hapis cezası ve 125 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.
 
BDP’Lİ AVUKAT RUŞEN MAHMUTOĞLU’NA ÖRGÜTTEN CEZA VERİLDİ
 
Sanık Emin Birdal’ın ise örgüt üyesi olmadığı kannatine varan mahkeme “terör örgütü adına suç işlemek ve patlayıcı madde bulundurmak suçundan 7 yıl 1  ay 15 gün hapis cezası ve 125 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.  Sanık BDP’li avukat Ruşen Mahmutoğlu hakkında ise mahkeme heyeti sadece “terör örgütüne üye olmakî suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanıklar Coşkun Yıldız ve Bülent Altun’un silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından beraatlerine hükmetti. (Hilal YILDIRIM-Akşam)
 
 
 
 
 

Yorumlar

gizem şerbet

30.07.2020
vuran densizleri öldürün

Üye OlÜye Girişi