Tamince'nin yönetimdeki Ajanstan kadın genel müdür istifa ettirildi

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak yeni kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın genel müdürlüğüne atanan Nalan Apa, AKP’lilerin baskısıyla, 2012-2013 yıllarında attığı ve Cumhuriyet Bayramı ile Gezi protestolarına polisin gazlı müdahalelerini eleştiren tweet’leri dolayısıyla istifa etmek zorunda bırakıldı.

24.08.2019
Yazı Boyutu:  
Nalan Apa’nın istifasında rolü olan ve eski tweet’lerini yayınlayan ensonhaber.com’un haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı genel müdürlüğüne getirilen Nalan Apa’ya tepkiler geldi. 

Haberde, Apa’nın 29 Ekim 2012’de Ankara’da Cumhuriyet Bayramı yürüyüşüne yönelik biber gazlı polis saldırısına yönelik eleştirileri ile 2013 Haziran’ındaki Gezi protestoları sırasında retweet ettiği paylaşımlarından da ekran görüntüleri yer aldı.Ensonhaber.com, AKP içerisinden de Nalan Apa’ya yönelik tepkiler geldiğini belirterek, bunun üzerine ‘bakanlığın, harekete geçerek, Nalan Apa’nın geçmişte attığı Tweetler’den dolayı istifasını aldığını’ öne sürdü ve Apa’nın el yazısıyla yazdığı istifa dilekçesini yayınladı.

Apa’nın istifa dilekçesinde, “…görevden kişisel nedenlerle affımı istediğimi Yönetim Kurulu’na bildirmiş bulunuyorum” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Apa’nın geçmiş tweet’lerinin ekran görüntülerini de yayınlayan ensonhaber.com, istifa eden genel müdürün Twitter hesabını kapattığını, Instagram hesabını da korumaya aldığını öne sürdü.


FETÖ'CÜ FETTAH TAMİNCE  YÖNETİMDE

FETÖ’cü Zaman Gazetesi’nin eski ortağı olan, FETÖ elebaşı ile Pensilvanya’da görüşen Fettah Tamince, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetim kurulu üyeliğine atandı.

17-25 Aralık sonrası FETÖ'cü Zaman Gazetesi'nin yüzde 10'unu satın alan, TUSKON dahil KHK ile kapatılan vakıflara üye olan, Pensilvanya'ya gidip FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile görüşen ve CHP lideri Kılıçdarooğlu'nun “Bu adamı kim koruyor?” diye sorduğu Fettah Tamince, 2019 için 150 milyon dolarlık fon büyüklüğüne sahip, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı yönetim kurulu üyesi oldu.

YÖNETİMDE KİMLER VAR

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre; Tamince Kültür Turizm Bakanı Nuri Ersoy başkanlığında yapılan ajansın ilk toplantısına katıldı. Yasa gereği ajansın ilk yönetim kurulu toplantısında seçimler yapılacak. 1 Ocak'a kadarda yönetim kurulu Bakan tarafından atandı.

Ajans yönetiminde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler, THY İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, TAV Havalimanları Başkanı Sani Şener, Hilton Türkiye Müdürü Armin Zerunyan, Rixos Başkanı Fettah Tamince, Palandöken Otel sahibi Can Dikmen, XPD şirketi kurucusu Cem Kınay, Diana Travels yöneticisi Ece Tombul, Concorde Hotels yöneticisi Erkan Yağcı, Başaran Holding Başkanı Hüseyin Başaran, Pamuk Gıda kurucusu Metin Pamukçu, Indigo Şirketler Grup Başkanı Ömer Tosun ve Corendon Airlines Başkanı Yıldıray Karaer yer aldı.

Türk turizmin tanıtımı ve yatırımlarda kullanılmak üzere Temmuz ayında TBMM'den geçen bir yasa ile özel fon oluşturulmuştu. Otel, motel, tatil köyleri, pansiyonlar, restoranlar, turistik yat, tekne ve gemiler, seyahat acenteleri, özel hava yolu şirketleri ve özel şirketlerce işletilen havalimanları Turizm Ajansı'na “Turizm payı” ödeyecek. On binlerce tesisten alınacak paylar, milyarlarca liralık alternatif bir turizm bütçesi oluşturacak. Bakan Nuri Ersoy fonda yılda bu yıl için 150 milyon dolar birikeceğini açıklamıştı.

TAMİNCE KORUNUYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı bir açıklamada Tamince'nin korunduğunu savunarak “Bir numaralı FETÖ'cü ve devletin protokolünde. Zaman Gazetesi'nin yüzde 10'unu aldı. Bir şey söylemiyor ama Cumhuriyet ve SÖZCÜ yazarları suçlanıyor. Tamince el üstünde tutuluyor. Hakkında MASAK, MİT raporları var. Himmet paraları toplamış. Pensilvanya'ya gitmiş” demişti.

OLÇOK'TAN TEPKİ

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde eşi Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok şehit olan Nihal Olçok, sosyal medya hesabından Tamince'ye verilen göreve tepki gösterdi. 

Olçok "15 Temmuz'un 251+1 KAYBEDENİ var... Fettah Tamince, Turizm Ajansı’nın yönetim kurulu üyeliğine atandı" dedi. (DİKEN/ SOZCÜ)

Üye OlÜye Girişi