Tarık Akan mezarı başında ve sosyal medyada anıldı

 

Türk sinemasının usta oyuncularından Tarık Akan, vefatının birinci yılında, ailesi ve sevenleri, sanatçı dostalır tarafından kabri başında anıldı.

16.09.2017
Yazı Boyutu:  
Türk sinemasının usta isimlerinden, geçen yıl bugün vefat eden Tarık Akan, ailesi ve sevenleri tarafından ölümünün birinci yılında kabri başında anıldı.

Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı'ndaki anma törenine, Akan'ın hayat arkadaşı Acun Günay, çocukları, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, DİSK Genel başkanı Kani Beko ve, DİSK Genel sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı. Sevenleri tarafından kabri başına karanfiller bırakılmasıyla başlayan törende, dua okundu.Sanatçının oğlu Barış Zeki Üregül, gazetecilere yaptığı açıklamada, babasına büyük özlem duyduğunu dile getirdi. Babasının hiçbir kesimi ayırmadan yardımına koştuğunu ifade eden Üregül, "Onu çok özlüyoruz. Babamı seven, gençken izleyen, posterlerini asan Türk halkına, babamın sevgisine sevgiyle karşılık verdikleri için teşekkür ediyorum." dedi.Akan'ın 50 yıllık dostu, oyuncu Rutkay Aziz de törende duygu dolu anlar yaşadı. Aziz, "Fiziksel varlığından yoksun olsak bile içimizde her zaman yaşayacak olan değerli aydınımızı sevgiyle anıyoruz." diye konuştu.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da Bakırköy Özgürlük Meydanının adının "Tarık Akan Özgürlük Meydanı" olması için Büyükşehir Belediyesinden onay beklediklerini söyledi.Kerimoğlu, "Geçen sene sözünü vermiştik, Bakırköy Özgürlük Meydanı'nın isminin Tarık Akan Özgürlük Meydanı olarak değiştirilmesi konusunda belediye meclisi üyelerimizin oy birliğiyle kararı çıkardık. Büyükşehir Belediyesinden karar bekliyoruz. İnşallah Özgürlük Meydanının adını Tarık Akan Özgürlük Meydanı olarak değiştireceğiz." ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU VE CAN DÜNDAR'IN MESAJLARI

Öteyandan, sosyal paylaşım siteleri üzarinden çok sayıda sendikacı, yazar, gazeteci, sanatçı, Tarık Akan'ın ölüm yıldönümü ile ilgili anma mesajları  yayımladılar. CHP lideri kemal kılıçdaroğlu'da twetter adresinden  anma mesajı yayınlayarak "Tüm Türkiye'nin gönlüne taht kurmuş değerli bir sanatçı ve aydın bir insandı. Tarık Akan'ı ölümünün 1. yılında sevgi ve özlemle anıyorum" dedi

Katıksız Atatürkçü, Cumhuriyet ve çağdaş eğitim sevdalısı, usta sanatçı dostumu özlem ve rahmetle anıyorum...


Üye OlÜye Girişi