Tarım Bakınlığı'nın Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi üç yaşında

 

Anadolu kadını daha çok gelir istiyor

24.06.2003
Yazı Boyutu:  
Konya ve yöresinde organik tarımı erkeklerden önce öğrenip uygulamaya koyan çiftçi kadınlar, üretimde daıha çok verimi zorunlu görüyorlar

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın üç yıl önce başattığı "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında eğitim alan çiftçi kadınlar, edindikleri bilgileri uygulamaya başlayınca, aldıkları verim kendilerine yetmez oldu,
Kırsal alandaki kadınların sosyo-ekonomik statülerini geliştirmeyi amaçlayan proje kapsamında kadınlar, sebzecilik, meyvecilik, arıcılık ve süt sığırcılığının yanı sıra aile ekonomisi konularında da eğitim görüyor.

1500 KADıN EĞİTİLDİ
Konya'nın ilçelerine bağlı köylerde bin 500'ün üzerinde çiftçi kadın açılan kurslarda eğitim aldı, 600 kadın da kendi tarlasında uygulamalı eğitim gördü.
İl Müdürü Doğan Çiftkat, bu yıl 186 kadına daha modern tarım konusunda uygulamalı eğitim vermeyi planladıklarını anlatarak, "Düzenleyeceğimiz toplantılarda 788 çiftçi kadını bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Öğrenilenlerin unutulmaması için de, programlarımıza katılan 485 kadına konuyla ilgili dergi ve el kitapçıkları dağıtacağız" diye konuştu.
Çiftkat, Anadolu kadınının ülkemizde yaygınlaştırılmaya çalışılan organik tarımı erkek çiftçilerden önce benimseyerek, ileriye dönük ciddi gelir getirecek üretim yapmayı hedeflediklerini bildirdi.
Sebzecilik konusunda eğitim gören kadınlar da, az gelir getiren yöntemleri bırakıp önerilen üretim yöntemlerine yöneldiklerini belirterek, daha fazla verim için, Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinden ve laboratuarlarından yararlandılarını söylediler.

<

Üye OlÜye Girişi