Tariş çalışanı kadın yönetmenden Tariş Direnişi belgeseli

 

Eski bir Tariş çalışanı olan yönetmen Hülya Karcı, 12 Eylül 1980 darbesi öncesi İzmir'de Tariş işletmelerinde yaşanan büyük direnişi Hüsnü Arkan'ın lbesteleiği müziklerle belgeselleştirdi.

5.10.2018
Yazı Boyutu:  
İzmir'de Türkiye'nin en büyük üretime dönük kooperatif kuruluşlarından Tariş'te  işçilerinin 1980 darbesinden önce Adalet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Milli Selamet Partisi'nin oluşturduğu Milliyetçi Cephe Hükümeti'nin baskı ve kıyımlarına karşı gerçekleştirdiği büyük direnişi konu edinen “Bir Makas Değişimiydi Tariş” belgeseli çekildi. Eski bir Tariş çalışanı olan yönetmen Hülya Karcı tarafından çekimleri gerçekleştirilen belgeselin müziklerini Hüsnü Arkan besteledi.“Bir Makas Değişimiydi Tariş”, Tariş bünyesindeki bir grup işçinin o dönem yaşadıkları değişimleri anlatırken dönemin siyasi, sosyal ve ekonomik yapısına da dikkat çekiyor.

Karcı, ‘sağ-sol çatışmasının arttığı’ yıllar olarak tanımladığı 1970’li yılların ikinci döneminde, Türkiye’de yaşanan birçok hak mücadelesinden biri olan Tariş’i anlattığı belgeselini, “Bu belgesel film, 1978’de Tariş Üzüm İşletmesi’nde tanışmış ve 1980’deki Tariş direnişiyle hayatlarının dönüm noktalarından birini yaşamış bir grup gencin hikâyesidir” ifadeleriyle açıklıyor.

“Bir Makas Değişimiydi Tariş”in galası 13 Ekim’de saat: 16.00’da, Fuar 26 Ağustos Kapısı’nın yanındaki İzmir Sanat’ta yapılacak.


 Hülya Karcı kimdir?

Manisa’ya bağlı Salihli’de dünyaya gelen Karcı, Dokuz Eylül Üniversitesi’nda dramaturji eğitimi aldı.

Serbest dramaturg, tiyatro pedagoğu, yazar, rejisör ve yönetmen olan Karcı; “Eylül Çocukları”, “Bir Ben Vardır Benden İçeri” ve “Bugün Dünden Daha Güzelsin” belgesel filmlerini çekti.

Karcı, “Eylül Çocukları” ile 21. Uluslararası Ankara Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünden “Profesyonel Alanda En İyi İkinci Film” ödülüne değer görüldü.
(İzGazete)

Üye OlÜye Girişi