TBMM'de Rabia Naz Komisyonu rotar yaptı

 

Meclis’te 5 partinin ortak önerisiyle kurulan Rabia Naz Komisyonu'nun 3.5 ayın ardından gelecek hafta çalışmaya başlaması bekleniyor.

19.10.2019
Yazı Boyutu:  
Rabia Naz Komisyonu faaliyete geçtikten sonra kızının ölümünün intihar olmadığını belgelerle anlatacağını ifade eden Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, “Bu saatten sonra insanlardan vicdan beklemiyorum. Adaletin sağlanmasını bekliyorum” dedi.

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, Giresun Eynesil’de şüpheli şekilde ölen Rabia Naz Vatan başta olmak üzere benzer çocuk ölümlerinin araştırılması için kurulan Meclis Komisyonu, aradan geçen yaklaşık 3.5 aya karşın hâlâ çalışmaya başlamadı. 5 partinin ortak önergesiyle kurulan komisyonun gelecek hafta üyelerinin belirlenip Meclis Genel Kurulu’nda okunduktan sonra faaliyete geçmesi bekleniyor.Rabia Naz Vatan'ın ölümü kamuoyunda tartışmalara yol açınca konu Meclis’e taşınmış CHP, HDP ve İYİ Parti’den olayın araştırılması için Meclis’te Komisyon kurulması istenmişti. Tartışmalar büyüyünce AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’nin ilk imzacısı olduğu bir araştırma önergesi de hazırlanarak Meclis’e sunuldu. MHP de benzer bir önerge sununca tüm önergeler Meclis’te birleştirilerek görüşüldü. 5 partinin ortak önerisiyle 17 Temmuz 2019’da Meclis’te araştırma komisyonu kurulması kararı alındı.

Rabia Naz’ın ölümü başta olmak üzere çocuk ölümleriyle ilgili inceleme yapacak Komisyon’un 12 kişiden oluşması, 3 ay görev yapması ve gerektiğinde Ankara dışında da çalışması kararlaştırıldı.

KARARDAN SONRA MECLİS TATİLE GİRDİ

Rabia Naz Komisyonu’nun kurulmasından 1 gün sonra Meclis yaklaşık 2.5 ay süren yaz tatiline girdi. Komisyon üyeleri henüz belli olmadığı için çalışma yapılmadı.

Komisyon’un yeni yasama döneminin başladığı 1 Ekim’den itibaren hızla çalışması bekleniyordu. Ancak geçen 3 hafta içinde de komisyon faaliyete geçmedi. Edinilen bilgiye göre Meclis’te grubu bulunan 4 siyasi parti Komisyon’a verecekleri üyelerin isimlerini geçtiğimiz hafta Meclis Başkanlığına bildirdi. CHP de pazartesi günü üyelerini Meclis Başkanlığına bildirecek. Üyelerin isimlerinin bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda okunmasının ardından Komisyon’un çalışmalara başlaması bekleniyor.

‘BU SÜREÇ ÇOK ÇOK UZUN SÜRDÜ’

Kızının ölümünün ardından hukuk mücadelesine başlayan ve birçok şehirde eylem yapan Şaban Vatan komisyonun henüz çalışmaya başlamamasına ilişkin, “Rabia Naz olayının arkasında siyasi eller örtbas etme durumu net olarak ortada olduğu için biz de parlamentoda gündem olmasını ve Meclis’te incelenerek bütün süreçte yapılan adaletsizliğin her yönüyle ortaya çıkarılıp gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. Bu süreç çok çok uzun sürdü. Meclis tatile girme aşamasında kabul gördü. Bu tarihten itibaren komisyonda kimin olacağı belirlenmeye çalışılıyor ve umut ediyoruz ki bir an önce sonuçlara ulaşılsın” diye konuştu.

‘BU SAATTEN SONRA İNSANLARDAN VİCDAN BEKLEMİYORUM’

Komisyona çağrılmayı ve burada tüm yaşananları anlatmayı bekleyen Şaban Vatan komisyonda söz hakkı verilmesi halinde olayın intihar olmadığını belgelerle anlatacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Komisyon üyelerine Rabia Naz’ın ölümünün bir intihar olmadığını net bir şekilde anlatacağım.  Rabia Naz’ın aldığı hasarlar belli. Çorabı saç tokası kayıp. Otopsi raporunda araç çarpması olduğu, ayağının üzerinden geçtiği içindeki organ hasarlarının durumlarının da dahil olduğu her şey belli. Tıbben de Rabia’nın yüksekten düşerek o durumda olmasının mümkün olmadığı net. Aynı zamanda kişilerle ilgili olarak ve olay yeriyle ilgili GSM olarak konumlarının çıkarılarak, metruk evle ilgili incelemelerin yapılmasını kimin konumları olay anında orada olduğunun ortaya çıkarılmasını isteyeceğim. Onların vicdanlarına muhakkak sesleneceğim. Vicdan olmadıktan sonra istediğimiz kadar seslenelim ne elde edeceğiz ki. Önemli olan resmi olan durumların ortaya tüm açıklığıyla çıkarılması. Bu saatten sonra insanlardan vicdan beklemiyorum. Adaletin sağlanmasını istiyorum. Eğer vicdanlı olmuş olsalardı Rabia Naz’ın katillerini bugüne kadar içeriye alıp gereken cezaları çektirirlerdi.”

GRUP BAŞKANLARININ SÖZLERİ
 
TBMM Genel Kurulu'nda, Raiba Naz Komisyonu'nun kurulmasıyla ilgili Meclis genel kurulunda yapılan görüşmede, partilerin grup  başkan vekilleri şunlar5 söylemişti:

 AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş: Giresun'un Eynesil ilçesindeki evinin önünde yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede 12 Nisan 2018’de yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın ölümünün Parlamentoyu derinden üzdü. Çeşitli zamanlarda bir araştırma komisyonu kurulmasıyla alakalı talepler burada gündeme getirildi ve bugün bütün grupların ittifakıyla bu komisyonun kurulmasıyla alakalı adımları atıyoruz ve hem Rabia Naz isimli yavrumuzun hem de buna benzer şüpheli çocuk ölümleriyle alakalı bu komisyonumuz titizlikle çalışacaktır ve bu olaylarla alakalı arka planda ne var, ihmal var mı, farklı konular var mı; bunların tüm detayları çıplaklığıyla ortaya çıkarılacaktır ve bunlar TBMM’ye sunulacaktır


CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: Bir baba, bir anne evladını evlerinin önünde gördüler ve o günden itibaren bir hukuk mücadelesi başlattılar. Milletin vekili olarak bu babanın ve bu annenin feryadına kulak vereceğiz. Kurduğumuz komisyonlar sonuna kadar gidecekler, karşılarına kim çıkarsa çıksın onu hukuk karşısına getirip, yargılanmasını sağlayacaklar ve böylece bir anne-baba sadece kendileri için değil, tüm Türkiye için adaleti yerine getirmiş olacak”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan: Rabia Naz konusunun Türkiye’de ciddi şekilde tartışıldığını ifade ederek, “Ölümünün üzerinde çok ciddi şüphelerin yoğunlaştığı bir evladımızın arkasından Meclis’te defalarca konuşulmasına rağmen şu ana kadar çok bir mesafe alamamıştık. Dolayısıyla, bugün bütün partilerin ortak önerisiyle bu araştırma komisyonunun kurulması çok isabetli bir karar olmuştur.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt: “Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018 tarihinde Rabia Naz Vatan da bilinmeyen bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Son yıllarda çocuk ölümlerinin ve tecavüzlerinin vahşi bir şekilde arttığı ülkemizde bu konuda bütün partilerin ortak kararıyla araştırma komisyonu kurulmasını hakikaten çok anlamlı bulduğumu tekrar ifade ediyorum.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu: Bu komisyonun gerçekten etkin çalışması gerektiğini, komisyon üyesi olacak bütün partilerden arkadaşların bu duyarlılıkla davranacağına inancımızı da belirtmek istiyoruz. Türkiye kamuoyunun vicdanı bir nebze olsun bugün TBMM’nin bu kararıyla rahatlayacaktır diye düşünüyorum.

Üye OlÜye Girişi