Tecavüz korkusu göç ettiriyor

 

Uluslararası Kurtarma Komisyonu, tecavüzlerin insani kriz oluşturduğunu açıkladı

15.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Uluslararası Kurtarma Komisyonu (IRC) Suriye'de tecavüz vakalarının büyük bir insani kriz oluşturduğunu duyurdu.
 
IRC, binlerce kadının bu korku ile ülkelerini terk etmek durumunda kaldığını bildirdi. Merkezi New York'ta bulunan IRC, Suriye'deki savaşın yol açtığı insani krizin hızla derinleştiği uyarısında bulundu. Suriye'de 600 binden fazla mültecinin ülkelerini terk etmek durumunda kaldığına dikkat çeken örgüt, kadınlara yönelik cinsel taciz ve tecavüzlerin "dehşet verici" boyutlara ulaştığını kaydetti. 
 
IRC hazırladığı 23 sayfalık "Suriye: Bölgesel Kriz" isimli raporunda çatışmaların yaşandığı bölgelerde kadınların ve genç kızların fiziksel ve cinsel şiddetten yakındığına dikkat çekiyor. Kadınların evlerinde ve kamuya açık yerlerde tecavüze maruz kaldıklarını ifade eden bayanlar, ülkelerini bu korku ile terk ettiklerini dile getirdi. Raporun, Lübnan ve Ürdün'de mülteci kadınlarla görüşülerek hazırlandığı ifade edildi.
 
Rapor görüşlerine yer verilen bayanlar, çatışmanın bulunduğu bölgelerde kadınların kaçırıldığı, fiziki işkence ve tecavüze uğramalarının ardından öldürüldüğünü anlatıyor.
 
Tecavüz olaylarının ürkütücü boyutlara ulaştığının ifade edildiği raporda, birçok kadının aileleri ve yakınları önünde toplu tecavüzlere maruz kaldığı ifade edildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi