Tecavüzcülerin cezası 'kız  tecavüzü sakladı' diye indirildi

 

Mahkeme 12 yaşında peş peşe tecavüze uğrayan kızın cinsel istismarı saklamasını adeta suç saydı

17.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Bingöl’de 12 yaşında bir çocuğa tecavüz davasında mahkeme, sanıkların ifadelerini temel alarak çocuğun arka arkaya yaşadığı cinsel istismarı kimseye söylememesinin hayatın doğal akışına aykırı olduğunu savunup sanıklara indirim ve beraat kararı verdi.
 
 
Bingöl’de üç yıl boyunca yedi kişinin cinsel istismarına uğrayıp ardından hamile kalan Ç.Y.’nin davasında mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.
 
Taraf’tan Bahar Kılıçgedik’in haberine göre beraat kararının gerekçesinde mahkeme, Ç.Y.’yi adeta suçlu bularak, 15 yaşına girdiğinde yaşadığı tecavüzün anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğine sahip olduğunu öne sürdü. Mahkeme heyeti, Ç.Y.’nin zarara uğramasına rağmen tecavüzü kimseye söylemediği, bunun da ‘ilişkide rıza olduğu’ anlamına geldiğini öne sürdü.
 
Mahkemenin skandal kararında olayı mağdurenin beyanları dışında gören olmayışı ve sanıkların ifadelerinin aksini ispatlayacak delil bulunmaması yer aldı.
 
Kararda, “Mağdurun suç tarihindeki yaşına göre sanıkların eylemlerinin zincirleme olarak reşit olmayanla cinsel ilişkide bulunma suçunu oluşturacağı, ancak mağdurenin alınan beyanlarında bu sanıkların kendisine karşı olan eylemlerini sürtünme yoluyla gerçekleştir diklerini ve organ sokmak suretiyle gerçekleştirmediklerini beyan ettiği anlaşıldığından bu suçun da unsuru olan organ sokmanın olayda mevcut olmadığı anlaşıldığından” mahkumiyetlerine yeterli delil olmadığı öne sürüldü.
 
İNDİRİM VE BERAAT 
 
Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Kenan Tali ve Nazım Güçtekin 17 yıl hapis cezası almış ancak bir ‘yargı klasiği’ olarak duruşmadaki tutum ve davranışları gözönünde bulundurularak sanıkların cezaları 14 yıla indirilmişti.
 
Tali, aynı zamanda tecavüz sonucu dünyaya gelen çocuğun babasıydı.
 
Aynı davada, sanıklardan Ersin Barlas hakkında 10 yıl hapis cezası iyi hal indirimiyle sekiz yıla düşürülmüştü.
 
Aynı davada, Mağdure Ç.Y.’nin ‘Benimle de olmazsa videolarını internete koyarım’ diye tehdit ederek kendisine tecavüz ettiklerini belirttiği Hacı Bayram T., Tolgay M., Kazım G., Tuncay M. hakkında beraat kararı verilmişti.
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi