Tecavüze isyan sınırları aştı

 

Hindistanda otobüste genç kadına tecavüze halkın isyanı ülke sınırlarını aştı

05.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Hindistan'da otobüste genç kadına tecavüze halkın isyanı ülke sınırlarını aştı

 
Hindistan’da kadınların tecavüz ve şiddet karşıtı gösterilerinden ilham alan komşu ülkelerdeki kadınlar da haklarını meydanlarda savunuyor
 
Hindistan’da 23 yaşındaki genç bir kadının toplu tecavüze uğradıktan sonra hayatını kaybetmesiyle ülke çapında kadınlara yönelik cinsel suçlara karşı düzenlenen gösteriler Hindistan’ın komşularına da sıçradı. Hindistan’da düzenlenen protestoların ses getirdiğini gören Nepal, Sri Lanka, Pakistan ve Bangladeş gibi yüksek oranda cinsel suç ve aile içi şiddetin görüldüğü Asya ülkelerinde kadınlar başta olmak üzere insanlar sokaklara döküldü.
 
PROTESTO GÖZÜMÜZÜ AÇTI
 
Nepal’de 21 yaşındaki bir kadının, polis tarafından tecavüze uğrayıp ölümle tehdit edildiğini ve göçmenlik yetkililerince soyulduğunu iddia etmesi, yüzlerce kişinin Katmandu’daki başbakanlık konutunun önünde sona eren yürüyüşe katılmasına yol açtı. Yasal reformlar ve kadınlara yönelik davranışların iyileştirilmesi talebinde bulunan göstericiler, Delhi’deki protestolardan ilham aldıklarını söylediler.
 
Nepalli aktivist Bendana Rana, Delhi’deki protestoların “gözlerini açtığını” belirterek “Bundan birkaç yıl önce kadınların cinsel saldırı ya da aile içi şiddet gibi konularda konuşması neredeyse imkansızdı” dedi. Bangladeş’teki öfkenin sebebi ise Dakka’nın 40 kilometre kuzeyindeki Tangail’de aralık başında bir genç kızın dört kişi tarafından toplu tecavüze uğradığı iddiasıydı.
 
SEVGLİSİ İLK KEZ KONUŞTU
 
Hindistan’da toplu tecavüze uğradıktan sonra hayatını kaybeden genç kadının saldırı sırasında yanında olan ve demir çubuklarla dövülen erkek arkadaşı röportaj verdi.
 
28 yaşındaki genç adam “Benim gördüğüm vahşeti kimse yaşamamalı. Onlara arkadaşımı bırakmaları için tekrar tekrar yalvardım ama beni dinlemediler” dedi. “Otobüsten attıklarında kimse bize  yardım etmedi” diyen genç adamın röportaj verdiği televizyon kanalı hakkında ise Hint polisi soruşturma başlattı. Polisin gerekçesi tecavüz vakalarında kurbanın kimliğinin ifşa edilmemesi gerektiğini belirten kanun oldu.
 
Hindistan’da genç kadının ölümüne neden olan beş tecavüzcü mahkeme önüne çıkarılırken sessiz eylemler devam ediyor.
 
 
 

Üye OlÜye Girişi