Tek başına kepçeyi durdurdu

 

Edirne’de bir parkın yıkımına karşı çıkan 75 yaşındaki Kıymet Peker, sandalyesini alıp kepçenin önüne oturdu ve tek başına yıkımı engelledi. Edirne’nin CHP’li yeni başkanı Recep Gürkan, parkın yıkılmayacağı sözünü verdi.

01.04.2014
Yazı Boyutu:  
 
Edirne’de bir parkın yıkımına karşı çıkan 75 yaşındaki Kıymet Peker, sandalyesini alıp kepçenin önüne oturdu ve tek başına yıkımı engelledi. Edirne’nin CHP’li yeni başkanı Recep Gürkan, parkın yıkılmayacağı sözünü verdi.
 
 
Edirne'de yerel seçimlerin hemen ertesi gün iş makinaları bir parkı yıkmak için harekete geçince yeni Başkan Recep Gürkan, henüz mazbatasını almadan ilk eylemle karşı karşıya kaldı.
 
1. Murat Mahallesi'nde toplanan grup, alana gelen kepçenin önüne geçerek çalışmayı durdurdu. 75 yaşındaki Kıymet Peker de kepçenin önüne oturdu. Kıymet Peker adlı kadın, sandalyesi ile gelerek yıkıma gelen kepçenin önüne tek başına oturdu ve "Daha güzel bir çocuk parkı bekliyordum. Sırf buraya geldim olmazın diye. Hatta Yasin adadım. Bu çocuklar park istiyor, bisiklet yolu istiyor. Ama hiç bunları düşünmüyorlar. Varda yoksa yurt yapsınlar, bine yapsınlar müteahhitler para kazansın" dyerek yıkıma tepki gösterdi. 
 
Resmi olmayan sonuçlara göre Edirne Belediye Başkanı seçilen Recep Gürkan da kepçenin önüne oturdu. 
 
BAŞKANDAN SÖZÜ ALDI
Bir süre gruptan bilgi alan Gürkan, yaptığı konuşmada, mazbatasını almasının ardından alanın durumuyla ilgileneceğini söyledi. 
 
Yangından mal kaçırmadıklarını belirten Gürkan, "Telaş yapılacak durum yok. İnsanların hukukunu korumak başka bir şey, yeşil alanları ranta kurban etmek başka bir şey. Biz kimsenin hukukuna karşı değiliz ama yeşil alanları da ranta kurban etmeyeceğiz. Merak etmeyin. Recep Gürkan, belediye başkanı olduğu sürece hiçbir park yıkılamayacak. Ben bu kentin belediye başkanı olduğum sürece burada oturacağım, bu kepçe de gelsin, yıksın bakayım" diye konuştu. Gürkan, göreve başlayana kadar alanda bir şey yapılamayacağını kaydetti. 
 
'HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ' 
 
Mahalle sakinlerinden Süleyman Sır, grup adına gazetecilere yaptığı açıklamada, alanda daha önce oyun üniteleri olduğunu ve alanın 18 yıldır çocuk parkı olarak kullanıldığını söyledi. 
 
Yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine dava dosyalarını teslim ettiğini anlatan Sır, "Öğrendik ki bundan önceki belediye başkanı ve meclisi burada ticari yapıya izin vermiş. Oysa burası 18 yıldır park. Buradaki asfalt yolu da imara açmışlar. Bunun izahı mümkün değil. Biz buna mahalle halkı olarak karşı çıktık. Hukuki yollardan hakkımızı arayacağız" şeklinde konuştu. 
 
Gürkan, müteahhit firma yetkilisi ve grupla konuştuktan sonra iş makinesi alandan ayrıldı. 
 

Üye OlÜye Girişi