Tek direnen Renault işçileri kaldı

 

Renault'ta yapılan görüşmeler olumsuz sonuçlandı

24.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Bursa'da otomobil ve yan sanayinde işçilerin başlattığı eyleme katılan Ototrim'de de anlaşma sağlandı. Bursa'daki eylem sadece 5 bin 500 kişinin çalıştığı Oyak Renault otomobil fabrikasında devam ediyor.
 
 
Oyak Renault fabrikasi önünde ve içeride eylemlerine devam eden işçiler bağlı bulundukları Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası aleyhine slogan atarak kendilerini yalnız bıraktıkları gerekçesiyle tepkilerini dile getirdi.
 
 
İşçiler adına açıklama yapan işçi temsilçisi Erhan İmralı Tofaş, Coşkunöz ve Mako’da eylem yaparak haklarını alarak işbaşı yapan işçiler adına mutlu olduklarını söyledi. Erhan İmralı, Renault işçileri olarak kendilerinin de işbaşı yapmak istediklerini belirterek, şöyle dedi:
 
"14 Mayıs’ta başlatmış olduğumuz haklı mücadeleyi sürdürüyoruz. 20 Mayıs’ta yaptığımız müzakerede Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikasının BOSCH fabrikası için imzalanan toplu iş sözleşmesindeki parasal haklar ile diğer konularda Genel Müdür Ales Bratoz’un teklifini kabul ettik. Ancak, bu teklifi redakte etmek için üst kata çıkan yönetim 2 saat 15 dakika sonra son derece mahcup bir şekilde salona gelerek MESS’in aramızdaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) iyileştirmesine izin vermediğini bildirdi ve toplantı sonlandı. Kendi ettikleri teklifi kendileri revize ederek bugün ’şaka gibi’ bir teklifle karşımıza çıktılar. 20 Mayıs’ta Renault Genel Müdürü Ales Bratoz’un yaptığı teklifi hiçbir revize olmadan imzalamaya hazır olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz."
 
İşçilerin fabrika önünde ve dışındaki eylemleri devam ediyor.
 
MAHKEMEYE SEVK EDİLDİLER 
 
Öteyandan, Bursa'daki otomobil fabrikası işçilerinin eylemlerinde provokatörlük yaptıkları iddiasıyla gözaltında bulunan 1'i kadın 10 kişi adliyeye sevk edildi.
      
Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, istihbari çalışmalar sonucu, 15 Mayıs'tan itibaren 4 ayrı fabrikada iş bırakılması eylemlerinin, şehrin dışından gelen kişiler tarafında yönlendirildiğini belirlemişti.
      
Polis, işçileri eyleme teşvik etmek suretiyle üretimin durdurulması ve iş yerlerinin tahliye edilmemesi, oluşan toplumsal kaos ortamından istifadeyle
 örgütsel tabanlarını genişletme amacı taşıdıkları belirlenen  adreslere operasyon
 yapmış, 1'i kadın 10 kişiyi gözaltına almıştı.
      
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan zanlılar, Çekirge Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi. Zanlılar, “Silahlı Türkiye Komünist Partisi Terör Örgütü'ne üye olmak” suçundan adliyeye sevk edildi. (Cumhuriyet)
 
 

Üye OlÜye Girişi