Tekel direnişinde ipler iyice gerildi

 

Başbakan Erdoğan’ın TEKEL işçilerine yönelik cuma günkü çıkışının ardından Ankara Valiliği tebligat göndererek çadırların kaldırılmasını istedi. Valilik gerekçesinde, çocukların korktuğunu bildirdi

25.01.2010
Yazı Boyutu:  

Açlık grevine ara veren ancak çadırlardaki bekleyişini sürdüren TEKEL 25_orgut_tekel_kumanya_kadiinlar.jpgişçileri, eylemlerinin 41. gününde ateş yaktıkları tenekelerle çay pişirip ısınmaya çalışıyorlar. Daha önce bu manzaradan rahatsız olmayan Ankara Valiliği ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cuma günü işçilere yönelik sert açıklamalarının ardından, çadırların kaldırılmasına karar verdi.

TÜRK-İŞ’e gönderilen ve “TÜRK-İŞ Konfederasyonu binası çevresinde kapsamlı olarak yapılan inceleme sonucunda...” ifadelerinin yer aldığı tebligatta şunlar kaydedildi:
* Bu durumun (Çadırların kurulması, pankartların asılması) ilk ve orta dereceli okullara devam eden öğrencilerin eğitim kuruluşlarına gidiş gelişlerine engel ve korku duymalarına neden olduğu,
* Çöp bırakarak ve ateşler yakılarak çevre kirliliğine ve ses kirliliğine neden olunduğu,
* Çabuk tutuşacak nitelikte naylon kâğıt vs. pratik malzemelerin kullanıldığı, çadırlarda ve çevrede ateşler yakılmasının yangın tehdidi oluşturduğu,

TOPLUMDA İNFİAL YARATIYOR
* Zorlu kış şartlarında açıkta gerçekleştirilen eylemlerde, eylemcilerin ve çevrenin sağlığının tehdit altında olduğu, kefen giyerek ölümüne eylem yapıldığı görüntüsü ile toplumda infiale sebebiyet verildiği,
* Uzun bir süre devam eden eylemler dahilinde, uç ideolojik örgütlenmelere mensup şahısların kurulmuş çadırların içlerine girerek propaganda yaptıkları, işçileri provoke ederek her fırsatta kanunsuz eylemler yapmaya teşvik ettikleri, işçiler ile polisi karşı karşıya getirerek gerginliklerin çıkmasına sebebiyet verildiğinden kamu güvenliği ve düzeninin bozulduğu anlaşılmıştır.”
Yazıda, çadırların kaldırılmaması halinde yasal işlem yapılacağı belirtildi. Bugün tebligata yanıt vereceklerini belirten Tek Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, gerekirse AİHM’ye kadar gideceklerini söyledi.

AP: MÜCADELEYE DEVAM EDİN
Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Jürgen Klute, TEKEL işçilerine destek ziyaretinde bulundu. Klute, AP sosyalist fraksiyonunun dayanışmasını paylaşmak için Türkiye’de bulunduğunu belirterek, “Mücadeleye devam edin. Biz sizinleyiz” dedi.

ERDOĞAN: AJİTASYON
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Bozüyük-Mekece-Adapazarı Bölünmüş Devlet Yolu ’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, TEKEL işçileriyle ilgili şeyler de söyledi. İşte özetle Erdoğan’ın söyledikleri:

“Son olarak Ankara’daki TEKEL işçileri meselesi televizyonların pişire pişire halkımıza ajitasyonla sundukları konu. Sürekli olarak bizi oradaki kardeşlerimizle karşı karşıya getirmek, oradan yastık yorgan vesaireyle sağa, sola taşımak getirmek... Ondan sonra bir de ‘Biz genel grevle hükümeti deviririz’ diyecek kadar ileri giden bir mantık. Bunlarla ilgili yasal mücadeleleri de vereceğiz.

O ayrı mesele ama şunu söylüyorum: Bir hükümeti sendikalar getirmez, hükümeti millet getirir, millet götürür. Kimse bunun dışında kendinde yetki bulmasın, kimse... Biz bu ülkede, milletimizin bize emanet ettiği kasayı, kusura bakmayın soyduramayız. Bu 4/C’den istifade eden başka kardeşlerim de var. Onlar ne alıyorsa, size de aynı şeyi veriyoruz. Biz kimseye çalışmadan para verebilecek durumda değiliz. Böyle bir imkânımız da söz konusu değil.”

ŞİMŞEK: BOL KESEDEN MAAŞ VERME DÖNEMİ BİTTİ

Öteyandan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tekel işçilerinin eylemi ile ilgili olarak , Bol keseden maaş verme dönemi bitti dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlıkta “KDV İadesi ve Risk Analizi” konulu bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının ardından Tekel işçilerinin durumu ile ilgili soruları yanıtlayan Şimşek, Tekel işçilerinin tazminat olarak ortalama 41 bin lira alacağını belirtti.

"Bu hükümetin bir suçu varsa o da özelleştirme sonucu açıkta kalanlara merhamet göstermesidir" diyen Şimşek, şöyle devam etti:

"Bizden önce işçiler kapının önüne bırakılıyordu ama bizim hükümet kimsenin mağdur olmayacağı bir model oluşturdu. Biz Tekel işçilerinin geleceklerini garanti altına almak için onları kamuda işe alıyoruz ve öncelik veriyoruz. 25_ORGUT_TEKEL_KUMANYA.jpgAncak Tekel işçilerine eski maaşları vermek hakkaniyete uygun değil. Çünkü ortada artık bir Tekel yok. Bol keseden maaş verme dönemi bitti. Tekel işçilerinden isteyenler tazminatlarını alabilir. Bunun da ortalaması 41 bin lira. Pek çok işadamı 10 bin lira sermaye ile işine başladı."

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek in açıklaması tarafların karar günü olarak belirledikleri  26 Ocak tarihinden bir gün önceye alınarak bugün saat 10.00 da yapılan basın açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu.

ÇUKUROVA BELEDİYESİ NDEN KUMANYA
Aralarında Ankaragücü ve Diyarbakırspor taraftarlarının da bulunduğu gruplar TEKEL işçilerine destek ziyaretinde bulundu. Taraftarlar, TEKEL işçileri lehine sloganlar attı. Bazı sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri de işçileri ziyaret ederek, işçilere giysi ve yiyecek getirdi. Adana’nın CHP’li Çukurova Belediyesi tarafından işçilere 6 bin 500 adet kumanya dağıtıldı.


Üye OlÜye Girişi