Teksas Yasa tasarısı 3 silahlı başkanda

 

18 yaşındaki kişilere silah kullanma izni tanıyan ve gerekirse bir kişinin birden fazla silah ruhsatı alabilmesini hükme bağlayan Teksas Yasası olarak bilen tasarı üsk komisyona sunuldu

14.12.2010
Yazı Boyutu:  
‘’Teksas yasası’’  üst komisyona sunuldu. Tasarıya son şeklini üç silahı olan AKP’li İçişleri Komisyonu Başkanı Ziyaettin Akbulut verecek. Akbulut, ’’ Üç silahım var ama hiç taşımadım’’ dedi.

 ‘’Teksas yasası’’ olarak bilinen ve bir kişiye ikisi taşıma üçü de bulundurma ruhsatlı 5 silah edinebilme hakkı getiren yeni kanun tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonunda ele alınacak. Alt komisyon raporunu üst komisyona sundu.

Tasarıya son şeklini üç silahı olan AKP Tekirdağ milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkanı Ziyaettin Akbulut başkanlığındaki 25 kişilik komisyon verecek.

Konya ve Şanlıurfa eski valisi olan Akbulut, ’’Biri kaymakamlık, biri valilik biri de TBMM üyeliğinden üç silahım var ama, hayatımda hiç silah taşımadım’’ dedi.

Alt komisyonun yaptığı değişiklikler ve silahlanmayı kolaylaştıran hükümler tepki çekti. Komisyona da çok sayıda tepki mesajı geldi. Tasarının gelecek döneme bırakılması ve seçimlere kadar ele alınmaması da düşünülüyor. Bu durumda tasarı kadük kalacak ve yeni kurulacak hükümet istediği taktirde, TBMM’ye tekrar sunulması gerekecek.

BAŞKAN DA SİLAHLANMAYA KARŞI

Başkan Ziyaettin Akbulut’un da, gelen tepkileri dikkate aldığı ve silahlanmayı arttıracak bir düzenlemeye karşı olduğu belirtildi. Akbulut, ‘’Toplumun hassasiyeti TBMM tarafından dikkate alınacak. Toplum, silahtan ürküyor, silaha karşı sempati uyandırılmasını istemiyor’’ dedi.

İçişleri Alt Komisyon dan geçen tasarıda en çok 5 silah alınabilmesi ve pompalı tüfek kullanma yaşının 21 den 18 e indirilmesi maddeleri tepki çekiyor. Ruhsat başvurusunda bulunan kişilere ruhsat alana kadar Geçici izin verilme maddesi de eleştiriliyor. Tasarı ile silaha erişimi kolaylaştıran sağlık raporu alımı da esnetiliyor. Tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet raporu yerine, sağlık raporu yeterli bulunuyor.

Silah taşıyan kişilerin içkili yerlere giremeyecek olmasını düzenleyen madde is denetimi mekan sahibine bırakıyor. Bu da müşteri ile işletmeci arasında tartışmalara neden olacak. Tasarının ilk halinde av silahlı dışındaki tüm silahların reklamının yasaklanması öngörülüyordu. Ancak alt komisyon, tüm silahların reklam ve tanıtımlarının fuar, gösteri ve basılı eser yoluyla yapılmasını benimsedi. (GAZETEPORT)


Üye OlÜye Girişi