Tesettürlülerde osteoporoz riski çok fazla

 

Prof. Sedat Kiraz, kemik erimesi hastalığına özellikle tesettürlü kadınlarda daha sık rastlandığını söyledi

31.10.2009
Yazı Boyutu:  

31_saglik_tesettur.jpgAntalya da düzenlenen 10 uncu Ulusal Romatoloji Kongresi ne katılan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı öğretim  üyesi Prof.Dr. Sedat Kiraz, “Hastalığa karşı kalsiyum ve D vitamini yani güneş ışını çok  önemli. Bu hastalık tesettürlü kadınlarda bu yüzden çok daha fazla görülebiliyor” dedi.
Prof.Dr. Sedat Kiraz, kadınlarda ve 75 yaş üstünde sık görülen ve halk arasında kemik  erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Osteoporoz hastalığının kemiklerdeki kalsiyum azalmasına bağlı yoğunluğun ve dayanıklığın  azalması olduğunu belirten Prof.Dr. Sedat Kiraz, osteoporozun tüm iskeletin zayıflamasına  ve özellikle omurga, kalça, el bileğinde kırıklara yol açan ve ağrı ile kendini göstermeyen sinsice ilerleyen bir hastalık olduğunu söyledi.

Türkiye de yaşam süresi ortalamasının yükseldiğini ve bu yüzden yaşlı sayının da arttığını belirten Prof.Dr. Sedat Kiraz, hastalığın önümüzdeki yıllarda daha yaygın görüleceğini kaydetti.

 Osteoporozun 75 yaş üstü hemen herkeste görüldüğü, menopoz sonrası dönemdeki her 3 kadından birinde görüldüğüne işaret eden Prof.Dr. Sedat Kiraz, osteoporozun görüldüğü kadınların büyük bir bölümünün tesettürlü olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi: 

 “Kadınlarda östrojen hormonunun azalmasıyla birlikte kemiklerdeki kalsiyum miktarı düşmeye başlıyor. Menopozla birlikte ortaya çıkan hormonal değişim, kadınlarda hastalığın  sık görülmesinin ana nedenidir. Hastalığa karşı korunma ve tedavi yöntemlerinde ise kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerekiyor. Kalsiyum ve D  vitamininden zengin diyet yapılması ve güneşten mutlaka yararlanılması gerekiyor. D vitamini için güneş ışınların dolaylı olarak değil direkt yararlanılması gerekiyor.”

Türbanlı ve türbansız kadınlardaki hastalığın görülme oranları ile ilgili bir araştırma bulunmadığını kaydeden Prof. Dr. Sedat Kiraz, “Şu kadarı türbanlı, şu kadarı türbansız diyemeyiz ama giyinme biçimi güneş ışınlarından doğrudan yararlanılmasını olumsuz etkiliyor” diye konuştu.


Üye OlÜye Girişi