TGC Kadın Komisyonu'ndan İstanbul Sözleşmesi için açıklama

 

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu, "Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi, kadınların şiddetle mücadelesinde yalnızlaştırılması anlamına geldiği gibi faillerin cesaret bulmasına da hizmet edecektir" dedi.

21.03.2021
Yazı Boyutu:  
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kadın Gazeteciler Komisyonu, TBMM kararıyla kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülkenin Türkiye olmasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilmesine ilişkin açıklama yaptı.
 
“Her fırsatta İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkılması gerektiğini hatırlatan TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu olarak, insan hakları ve kadın haklarının etkin şekilde korunması açısından sözleşmeden çekilme kararına itiraz ediyoruz" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"İlk imzacısı Türkiye olan sözleşme, imzalayan devletlere kadınları her türlü şiddete karşı korumak, ayrımcılığın önüne geçmek ve kadınların güçlendirilmesi yoluyla eşitliğin sağlanması bakımından yükümlülükler getirmektedir.
 
Evrensel hukuk çerçevesinde hareket edilmeli
 
TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu olarak bir kez daha kadına yönelik şiddetin önlenmesinde taraf olduğumuzu ve uzun süren mücadelelerle kazanılmış haklardan geri dönülmesini kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Hukukçuların da ifade ettiği üzere; uluslararası sözleşmelerle ilgili evrensel hukuk çerçevesinde hareket edilmeli, alınan karardan geri dönülmelidir.
 
Faillerin cesaret bulmasına hizmet edecektir
 
Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi, kadınların şiddetle mücadelesinde yalnızlaştırılması anlamına geldiği gibi faillerin cesaret bulmasına da hizmet edecektir. Her yıl yüzlerce kadının şiddet olaylarında kaybedildiği ülkemizde, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye değil, uygulanmasına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Üye OlÜye Girişi