THY hosteslerine 'kırmızı ruj' yasak

 

THY yönetimi hostesler için yeni yasak listesi hazırladı

29.04.2013
Yazı Boyutu:  

 

Türk Hava Yolları (THY), hostesler için yeni bir yasak listesi hazırladı. Buna göre, kadın kabin görevlileri kırmızı ve pembe ruj yerine parlatıcı kullanacak.
 
 
Hürriyet'in haberine göre, sayıları 4 bini bulan kadın kabin görevlileri (hostes), kırmızı ve pembe ruj yerine parlatıcı kullanacak. Saçlar yine kulak üzerinden at kuyruğu şeklinde olacak veya topuz yapılacak.
 
AMAÇ; DAHA DURU VE SADE BİR GÖRÜNÜM
 
Alınan kararların alınmasında, ‘daha duru ve sade bir görünüm’ sağlanması görüşünün yer aldığı ifade ediliyor.
Yeni düzenlemenin, kısa bir süre içinde personele dağıtılacak kitapçıkta yer alması bekleniyor.
 
DAHA ÖNCE DE DEĞİŞİKLİKLER YAPILMIŞTI
 
Benzer bir değişikliğe geçtiğimiz yıl Temmuz ayında da gidilmişti. Geçen yıl 12 Temmuz’da yapılan değişiklikte, frapan ve simli makyaj, pastel renklerde makyaj malzemesi kullanımı, kızıl kırmızı ve platin sarısı renkli saçlar yasaklanmıştı.
 
THY bundan kısa süre önce de, 7 ülkede 10 noktaya yapılan yurtdışı seferlerde ve Business Class'ta içki servisini kaldırma ve uçak içinde hosteslerin hareket kabiliyetini kısıtlayan kıyafet kreasyonlarıyla kamuoyunda yine yoğun tartışmalara neden olmuştu.
 
CHP'DEN TEPKİ: 'SAPIKLIK'
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, THY yönetiminin yolcuların şikayeti üzerine hosteslerinin “Kırmızı ruj” kullanmalarını yasaklamasına “Sapıklık” karşılığını verdi. Tekin, dün düzenlediği basın toplantısında, “Bu uygulama sapıklık, başka izahı var mı? 25 yaşındaki, 30 yaşındaki bir kadının nasıl giyineceğine, nasıl makyaj yapacağına kamu otoritesi karar verir mi? Psikologlara sormak lazım ama bunun bir tek açıklaması vardır, sapıklıktır” tepkisini gösterdi. 
 
"GERİ ZEKALI MISINIZ"
 
Tekin, Ak Parti Hükümeti üyesi bakanların çocuklarının da zenginleştiğini savunarak, “Nasıl bir zeka bu. Bize de bu çocukların nasıl zenginleştiğini, zekalarını nasıl kullandıklarını anlatsınlar da biz de bizim çocuklarımıza dönüp ‘Oğlum siz geri zekâlı mısınız? Bakın elin çocukları neler yapıyor’ diye soralım” dedi.

 

 

 


Üye OlÜye Girişi