TİHV Başkanı Fincancı'ya Almanya'dan barış ödülü

 

TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya Almanya‘nın Hessen eyaletinde törenle barış ödülü verildi.

29.11.2018
Yazı Boyutu:  
TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı Almanya‘nın Hessen eyaletinde verilen “Hessen Barış Ödülü" töreninde bir konuşma yaparak “Mahcubum, çünkü yalnızca insan olmanın sorumluluğunu yerine getirmeye çalışıyorum" dedi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Almanya‘nın Hessen eyaletinin
 başkenti Wiesbaden‘ de ödül takdim törenine katıldı. 

Eyalet Meclisi‘nde gerçekleştirilen ödül töreninde, aralarında Hessen Başbakanı Volker Bouffier (CDU), Meclis Başkanı Norbert Kartmann (CDU), eyalet milletvekilleri ve ödülün arkasındaki kurumlar Albert Osswald Vakfı‘yla, Hessen Barış ve Çatışma Araştırmaları Vakfı (HSFK) temsilcilerinin yanısıra siyaset ve akademi dünyasından davetliler  katıldı.

Yaptığı teşekkür konuşmasında bu ödülün insan hakları savunucularını güçlendirdiğini ve emeklerinin boşa gitmediğini hissettirdiğini belirten Prof. Dr. Korur fincancı, “Bu dayanışmayı bizlere yaşattığınız için sizlere yürekten teşekkür ediyorum“ dedi.

“Bugün Tahir Elçi’nin öldürüldüğü gün”

Türkiye‘de “insan hakları savunucuları ve insanlık adına sorumluluk taşıdığını düşünenler arasındaki dayanışma ve dostluğun“ güçlendiğine ve “dalga dalga yayılarak“ büyüdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, tören tarihinin Türkiye‘de insan hakları savunucularından Diyabakır Barosu Başkanı Tahir Elçi‘nin öldürülmesinin yıldönümüne denk geldiğini hatırlattıktan sonra şöyle devam etti:

“Türkiye‘de hakikatin peşindeki nice insan, hak ihlallerinin son bulması ve barış istedikleri için işlerinden olan, hapse giren, her gün mahkemeden mahkemeye sürüklenen akademisyenler, gazeteciler, karşılığında neredeyse yaşam boyu hapis cezasına çarptıracakları sevgili dostum Eren Keskin dahil tüm insan hakları savunucuları bu dayanışmanın özneleri oldular. İnsanlık mücadelesinin bu yürekli insanlarının tümü adına alıyorum bu çok değerli ödülü.“

“Hekimliği yaşam biçimi olarak görüyorum”

Kendisinin bir hekim olduğunu ve bunu “yaşam biçimi olarak“ gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Korur Fincancı, “İnsanlık için mücadele etmeyi, insandan yana tutum almayı bu yaşam biçimini seçtiğimde öğrendim. Başka türlüsünün de mümkün olmadığını düşündüm her zaman. Böylesine anlamlı bir ödüle değer görülmenin yarattığı bir mahcubiyet içindeyim o nedenle“ dedi.

Gülten Akın’dan şiir

Prof. Dr. Korur Financı, konuşmasının sonuna Türkçenin büyük şairlerinden Gülten Akın‘ın “Savaşı Beklerken“ şiirini okudu. Şiiri kısa sürede Almancaya aktaran çevirmene de teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, konuşmasını “Bu bitmez mücadelenin içinde her zaman kendimi dostlar arasında hissettim“ sözleriyle noktaladı.

Şebnem Korur Fincancı'nın mücadelesi anlatıldı

Eyalet Başkanı Norbert Kartman, Başbakan Volker Bouffier ve Almanya Protestan Kilisesi Eski Başkanı Prof. Dr. Wolfgang Huber, yaptıkları konuşmalarda Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı‘nın işkencenin ve sonuçlarının belgelenmesi hakkında Birleşmiş Milletlerce yürütülen çalışmalara temel olan “İstanbul Protokolü“nün mimarları arasında yer aldığını vurguladılar ve tüm dünyada insan hakları mücadelesine katkılarından dolayı kendisine teşekkür ettiler.

Türkiye‘yle Almanya ve Hessen arasındaki ilişkilerin kendileri için önemini ve Bursa‘yla Hessen‘in “kardeş bölge“ olduğunu vurgulayan Hessen Başbakanı Volker Bouffieer, ödülün Türkiye‘nin içişlerine karışma olarak görülmemesi gerektiğini hatırlattı ve “Türkiye hükümetinin sizi anlamasını istiyoruz“ dedi.

Şebnem Korur Fincancı‘nın aldığı ödüller arasında “Hrant Dink Ödülü“nün de yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Wolfgang Huber de Hessen Barış Ödülü‘nün kendisine verilmesinin Hrant Dink‘e saygının da göstergesi olduğuna işaret etti.

Hitler döneminde Almanya‘da tehlike altında olan çok sayıda aydının Türkiye‘ye sığındığını hatırlatan Prof. Dr. Huber, günümüzde de 4 milyon Suriyeli‘ye kapılarını açtığını vurguladıktan sonra, “İstanbul‘un gelecekte insan hakları açısından Türkiye‘yle dünya arasında bir köprü olmasını umut ediyoruz“ dedi.

Ödül, Hessen Baraşı Ödülü Kuratoryumu Başkanı Karl Starzacker ve Albert Osswald Vakfı‘nı temsilen Michaela Jäckel-Oswald tarafından Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya takdim edildi. Kendisi de geçmişte Hessen Eyalet Hükümeti’nde devlet bakanı olarak görev alan Karl Strazacker, ödülün işkence mağdurlarının rehabilitasyonu için gösterdiği çabalar, işkencenin araştırılması ve belgelenmesine yönelik çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Korur Fincancı’ya verildiğini vurguladı.

İnsan Hakları Ödülü’nü de almıştı

Geçtiğimiz yıl da New York’ta İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü’nün “İnsan Hakları Ödülü”nü alan TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye’nin önde gelen adli tıp uzmanlarından. Adli Tıp Uzmanları Derneği’nin kurucuları ve eski başkanları arasında yer alıyor. Aynı zamanda Türk Ceza Hukuku Derneği’nin de kurucularından.

Mesleki ömrünü işkenceyle mücadeleye adayan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, 1997’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı oldu, ek görev olarak da Adli Tıp Kurumu İhtisas Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla nöbetçi yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı gerekçesiyle bir süre tutuklu kalan Prof. Dr. Korur Fincancı, ödül töreni için bir günlüğüne Almanya’ya geldi.

Ödül 1993 yılından bu yana veriliyor

Adını Sosyal Demokrat Partili eski bir Hessen eyalet başbakanından alan Albert Osswald Derneği tarafından 1994 yılında verilmeye başlanan Hessen Barış Ödülü, 25 bin euroluk para ödülü içeriyor. Geçen yıl Birleşmiş Milletler eski Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla Del Ponte, 2016 yılında da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi  Federica Mogherini ödüle layık görülen isimler olmuştu. (Gürsel Köksal/ Bianet)

Üye OlÜye Girişi