TİHV: Silvan’daki çatışmalarda 14 sivil yaşamını yitirdi

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Diyarbakır’ın 11 gündür abluka altındaki Silvan ilçesindeki çatışmalarda 14 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

13.11.2015
Yazı Boyutu:  
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Şube Başkanı Barış Yavuz, Türk Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkanı Dr. Cengiz Günay, 11 gündür sokağa çıkmaya yasağı ve operasyonların sürdüğü Silvan ilçesinde yaşanlarla ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

Bilici, Silvan halkının temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını, birçok hakkının da ihlal edildiğini belirterek, şöyle konuştu: “İnsan hakları kuruluşları olarak, yasaklı üç mahalleye gidip, incelemelerde bulunamıyoruz. Defalarca Silvan’a gitmemize rağmen, o mahallelere giremedik. Şu anda operasyonların merkezden yönetildiğini ve yerelde hiçbir bürokratın yetkisinin olmadığının izlenimini edindik. Bu çok tehlikeli bir durumdur.”

’14 sivil hayatını kaybetti’

Yavuz, Silvan’da bugüne kadar yedi değil 14 sivilin hayatını kaybettiğini savunarak şunları söyledi: “Sokağa çıkma yasağı ilan edilen üç mahallenin toplam nüfusu 14 bin 345. Siz 14 bin kişiye karşı bir operasyon mu yürütüyorsunuz? Bunun tek bir anlamı vardır, bu ne bir hendek meselesi, ne de suçla mücadele meselesidir. Bir kente karşı topyekun savaş halidir.”

Kazılan 40 yakın hendekten biri kapatılamadı

Günay ise Silvan’daki üç mahallede kazıldığı belirtilen 40 yakın hendekten, bugüne kadar bir tanesinin bile kapatılmadığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Barınma ve beslenme hakkı ihlal ediliyor. Bir mahallenin tamamına, şebeke suyu patladığı için hizmet verilemiyor ve susuz durumda. Almış olduğumuz bilgiler dahilinde, sadece muhtarlar üzerinden ekmek dışında temel gıda verildiğini duymadık. Oradaki insanlar 11 gündür ne içiyorlar, ne yiyorlar, çocuklarına ne veriyorlar?”

“Yeter artık” diye isyan eden Günay şunları söyledi: “Amacınıza ulaşmayan operasyonlarınızdan vazgeçin. Bir hendek bile kapatamamışsınız. Orada sivil halk ölüyor. Yaralılar hiçbir şekilde hastanelere ulaştırılamıyor. Keskin nişancılardan dolayı hastaneye getirilemiyor. Üç mahallede yaşayan tüm insanlar cezalandırılıyor. Sadece onlar değil, bizler de cezalandırılıyoruz. Bu hak ihlallerine müdahale edemediğimiz için, aynı zamanda bizler de cezalandırılıyoruz.” 
(DİKENTV)

Üye OlÜye Girişi