Timoşenko bir haftadır açlık grevinde

 

Eski Ukrayna Başbakanı Timoşenkonun itaatsizlik eylemi illegal bulundu

15.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

9 Ocak'tan beri mahkemeye çıkmama ve banyoda uyuma kararı alan Ukrayna’nın hapisteki eski başbakanı Timoşenko'nun ilaçları dışında bir haftadır yemek de yemediği belirtildi. Kharkiv Bölgesi Savcısı Hennadiy Tiurin, illegal olarak nitelediği Timesenko'nun sivil itaatsizlik eyleminin sağlık açısından olumsuz sonuçlara  yol açmaması için her türlü önlemi aldıklarını açıkladı.

 

Ukrayna’nın hapiste tutulan muhafet lideri, eski Başbakan Yulya Timoşenko sivil itaatsizlik kampanyası başlattı. Rusya ile Ukrayna arasında 2009’da imzalanan doğalgaz anlaşmasında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle yargılanan ve 7 yıl hapis cezasına mahkum edilen Timoşenko, açlık grevlerinin ardından bu kez de itaatsizlik eylemine başladığını açıkladı.

Önceki geceyi kaldığı hastanenin banyosunda geçiren Timoşenko, avukatı aracılığıyla Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’e mektup göndererek Timoşenko, savcılarla görüşmeyeceğini ve bundan sonra onlara hiçbir açıklamada bulunmayacağını belirtirken, mahkemeye de çıkmayacağını kaydetti.

Timoşenko kameralar ve korumalar etrafında oldukça odasına dönmeyeceğini vurgulayarak ”Beni ancak kaba kuvvet kullanarak mahkemeye çıkartabilirsiniz. Gücümün yettiği, hayatımın bana izin verdiği müddetçe direneceğim” ifadesini kullandı. Timoşenko ilaçlarını almaya ve yemek yemeye devam ediyor.

Kharkiv Bölgesi Savcısı Hennadiy Tiurin, Timoşenko'nun itaatsizlik eylemini illegal ve yasa dışı olarak niteledi. Savcı Tiurin, Timoşenko'nun sağlığına özen gösterdiklerini belirterek, eski Başbakan'ın itaatsizlik eylemiyle kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalıştığını da iddia etti.

 

 

 

 

 

 


Üye Ol



Üye Girişi