Tıp tarihinde bir ilk: Aynı anda iki hamileliği birden yaşadı

 

Doğmadan iki anne tarafından taşınan dünyanın İlk bebeği dünya tıp tarihine geçti.

30.10.2018
Yazı Boyutu:  
ABD'nin Teksas eyaletinde tıp tarihine geçen bir gelişme yaşandı. Çocuk sahibi olmak isteyen eşcinsel çift hamilelik döneminde bebeklerini birlikte taşıyan ilk insanlar oldu. Bebek Stetson ise iki kişi tarafından taşınan ilk çocuk olarak adını tarihe yazdırdı. 

Normalde lezbiyen çiftlerden yalnızca biri biyolojik olarak hamileliği yaşayabiliyor.

Fakat  'İki taraflı Zahmetsiz Tüp Bebek' (Effortless Reciprocal In Vitro Fertilization' ya da kısa adıyla 'ER-IVF' denilen bir yöntem sayesinde her iki kadın da döllenme sonrası oğullarını fiziksel olarak bedenlerinde taşımış oldu.


Ashleigh ve Bliss Coulter da bu yöntemle çocuk sahibi olmak olmak istediler.

Euro News'ten Sertaç Aktan'ın haberine göre, Bliss kendi biyolojik çocuğunun olmasını isteyen ancak hamile kalmak istemeyen taraf oldu.

Peki süreç bu noktadan sonra nasıl işledi?

Doğum uzmanı Doktor Kathy Doody'nin fikri bu duruma çare arayan çiftin ilgisini çekti ve 2016 yılında konsültasyonlar başladı. Yöntemin nasıl işleyeceği gün gün belirlenerek çift hamilelik ve doğuma hazırlandı.

Bliss'in döllenen yumurtası inkübasyon yani ilk oluşum ve hücre bölünmesi dönemini laboratuvardaki kuluçka bölümü yerine Bliss'in vücudunda gerçekleştirdi ve Bliss'in vücudu döllenmiş yumurta için doğal bir kuluçka makinesi görevi gördü. Yumurta burada tam 5 gün kaldı. Embriyo Bliss'in içinde oluştuktan sonra ondan alındı ve donduruldu. Bu sırada Ashleigh'e hormon terapisi yapıldı ve hazır olduğunda da embriyo ona transfer edildi.

Bu yöntemde çiftin verdiği en önemli karar transferdeki riskleri göze almak oldu.

Bundan sonra Stetson tüm büyüme sürecini Ashleigh'in vücudunda tamamladı ve Haziran 2018'de hiçbir komplikasyon olmadan 4 kilo olarak dünyaya geldi. Böylece Stetson Coulter insanlık tarihinde doğumundan önce iki kadın tarafından taşınmış ilk kişi oldu.'Paha biçilemez bir deneyimdi'

Bu yöntem geleneksel tüp bebek yapmaktan daha maliyetli ancak Bilss ve Ashleigh çifti abcNEWS'e verdikleri röportajda "Paha biçilemez bir deneyimdi" diyor ve Stetson için bir kardeş dünyaya getirmeyi planlıyor. (Onedio)

Üye OlÜye Girişi