TIR aratan savcılara sürgün

 

Adana'da bazı savcılar başka kentlere atandı.

15.04.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
Başbakan Erdoğan'ın bugünkü grup toplantısında yaptığı 'Adliye koridorlarından o çeteleri mutlaka temizleyeceğiz' açıklamasının ardından, MİT TIR'larına yönelik operasyonun yapıldığı Adana'da bazı savcılar başka kentlere atandı.
 
 
 
 Adana’da tır operasyonu yapan 3 savcının görev yeri değiştirildi. HSYK Birinci Dairesi, Adana Savcısı Mustafa Sırlı'yı Sivas'a, Savcı Aziz Takçı’yı Trabzon'a, Adana Başsavcı Vekili Ahmet Karaca’yı da Kayseri'ye atadı. 
 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi, Adana’da tır operasyonunu gerçekleştiren savcıların emniyet mensuplarını tehdit ettiğine yönelik iddialarının basında yer alması üzerine geçici yetkilendirme yaptı.
 
ANKA’nın HSYK’dan edindiği bilgiye göre, Adana’da tır operasyonunu yapan 3 savcının görev yeri değiştirildi.
 
Adana’daki savcıların emniyet mensuplarını tehdit ettiği iddialarını ele alan Daire,  kapatılan TMK’nın 10. Maddesiyle görevli savcıların Anada’da emniyet mensuplarına yönelik soruşturmayı yönlendirmeye yönelik tutum ve davranışta bulunduklarına ilişkin iddialarını da değerlendirdi. Basına yansıyan iddiaları da inceleyen Daire, Adana Cumhuriyet Savcıları Mustafa Sırlı’yı Sivas'a, Aziz Takçı’yı Trabzon'a, Adana Başsavcı Vekili Ahmet Karaca’yı da Kayseri'ye geçici olarak yetkilendirdi. 
 
Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli savcılar Takçı ve Sırlı ile Başavcı Vekili Karaca'nın daha önce de özel yetkileri kaldırılmıştı. (ANKA)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi