TKB: Erkeğin reisliğini evimizden çıkarttık, ülkeden de çıkartırız

 

Urla'da düzenlenen "Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar" konulu panelde Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci, kadınların daha cesur olmak zorunda olduğunu söyledi

7.03.2017
Yazı Boyutu:  
Türkiye'nin dört bir yanından ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nden kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bugün Urla'da buluşarak, "Biz bir oldukça güçlüyüz" mesajı verdi. Urla'da restore edilen "Eski Tamirhane Binası"nda Urla Fotoğraf ve Sinema Gönüllüleri Derneği'nin "Kadın Gözünden Kadın" konulu fotoğraf sergisinin ardından "Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar" konulu panel gerçekleşti. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programının açılışına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu,, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Yazar Ayşe Kulin, Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda kadın katıldı. 

AYŞE KULİN: KARA BULUTLARI DAĞITACAĞIZ

"Güçlü Kadınlar, Güçlü Yarınlar" konulu panele konuşmacı olarak katılan ünlü yazar Ayşe Kulin, dünyadaki bütün dinlerin erkek egemen olduğunu, kadınların yaşadığı müddetçe mücadele etmek zorunda kaldığını dile getirerek, Osmanlı döneminden günümüze kadın portresi çizdi. Türk kadınının Cumhuriyet döneminde kazandığı haklarla Avrupa ülkelerinin önüne geçtiğini hatırlatan Kulin, "Ninem, annem ve ben doğduğumda önümüzde bir umut vardı. Benim torunlarımın önünde kara bir bulut var. Tarikatın emriyle yakılan okul kitapları,  tarih bilmeyenlerin emri ile değiştirilen tarihler, evlerinden çıkartılmayan kız çocukları,  istismar edilen çocukları sorgulamayan bir hukuk sistemi. Yüreğim çok kırık ama başkanlarımızı dinledikten sonra, İzmir Marşı'nın da ruhunu katarak çok eminim ki o kara bulutları biz dağıtacağız" diye konuştu.KENDİRCİ: DAHA CESUR OLACAĞIZ

Panelde konuşan Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Av. Sema Kendirci, umutsuzluğu barındırmamak gerektiğini hatırlatarak, "Biz 2002 yılında Türk Medeni Kanunu'ndan 'koca ailenin reisidir' sözünü çıkarttırmışız.  Evimizden çıkarttığımız reislik kavramını bu ülkeden de çıkartırız. Buna gücümüz yetti; bundan sonra da yetecek. Kadınların önündeki en büyük engel başta şiddet, yoksulluk, sosyal, siyasal ve ekonomik alanlara eşit katılım hakkının olmayışı. Bunlar bizi korkutmuyor; cesaretlendiriyor, mücadele azmimizi geliştiriyor.  Mücadeleden vazgeçmeyeceğimize söz veriyoruz. Bu bayrakları büyükannelerimizden devraldık;  onlardan daha cesur olacağız" şeklinde konuştu.
Büyükerşen'den kadınlara 'siyasete katılın' çağrısı  

YILMAZ BÜYÜKERŞEN: KADINLAR SİYASETE KATILIN

Panelin bir diğer konuşmacısı olan Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise Anadolu topraklarında değişmeyen tek şeyin kadının yeri olduğunu vurgulayarak, "Başkalarının tanrıları varken bu topraklarda tanrıçalar vardı. Dünyanın her yerinde en ilkelinden en gelişmişine kadar bütün toplumların erkekleri kadınlarını sever. Kadınlar için ölümü göze alır ama bu topraklarda kadın sadece sevilmekle kalmaz kadına tapılır. Şiddet ülkemizin en ciddi, acil sorunlarının başında geliyor. Şiddet kadınlara yenilmeyi içine sindiremeyen biz erkeklerin işidir. Biz bu topraklarda yaşayan erkekler kadınlarımızla rekabet etmememiz gerektiğini, onlarla yarışırsak yenileyeceğimizi, bu yarışın eşit yarış olmadığını biliriz ama söylemeyiz. Bu topraklarda kadın doğuştan galiptir" dedi.

Büyükerşen, kadınların partilere girip mücadele etmesi gerektiğini de hatırlatarak, "Neden daha çok seçimlerde idareci adayı olmuyorsunuz? Erkeklere fırsat vermeyecek olan sizlersiniz. Siyasete sahip çıkın" çağırısında bulundu.

PINAR TÜRENÇ: DİNSEL BASKI ARTTI

Basın Konseyi Başkanı  Pınar Türenç ise konuşmasında Türk kadınının her geçen gün ülkede siyasi, ekonomik alanda geriye doğru gittiğinin altını çizerek, "8 Mart'larda içimiz umut doluyor. Bir gün sonra dağılıyoruz. Kendimizi aldatmayalım. Bu dağınıklığı disipline etmekte fayda var. Bugün Türk toplumunda kadın erkek TÜİK rakamlarına göre başa baş gibi gösteriliyor ancak gerçeğe bakınca kadın yüzde 20'lerin üstüne çıkamıyor. Aile, dinsel baskı öne çıkıyor. Eğitimde fırsat eşitliği yok. İş, sosyal güvence ve sağlık hizmetinden yeterince pay alamamak başka bir gerçeğimiz. Bunların hepsi üst üste gelince kadının çok yol alması gerekiyor" diye konuştu. 

SİBEL UYAR: KADINLAR KENDİ HİKAYELERİNİ YAZMALI

8 Mart etkinliğinin ev sahibesi  Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise "Urla bir çok kadının başarısına mesken olmuş bir kent. Geleceği güçlü kadınlar şekillendirecek. Mustafa Kemal'in dediği gibi 'dünyada her şey kadının eseridir'. Artık Mustafa Kemal'i yattığı yerde hayal kırıklığına uğratmayalım. Hakkımız olan değeri kendi çabalarımızla almak zorunda olduğumuzun farkına varalım. Bu haksızlıklardan şikayet etmeyi çoktan bıraktık. Haklarımızı almaya başladık. Urla'nın ilk kadın belediye başkanı olarak pozitif ayrımcılık yapıyor; çoğunluğu kadınlardan oluşan ekiple,  kadınlarımızla dayanışıyoruz. Artık kendi hikayemizin kahramanı olma, başarı öykümüzü kendimizin yazma vakti geldi; hatta geçiyor. Bu vatanın kadınların zekasına, öngörüsüne, çalışkan lığına, daha çok başarılı kadına ihtiyacı var. Vatan borcumuzu yaptığımız işlerde başarılı olarak ödeyeceğiz" dedi. 

8. İZMİR KADIN FESTİVALİ BAŞLIYOR

Urla'da etkinlikler kapsamında 9 Mart Çarşamba günü saat 10.00'da Jandarma Kavşağı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na bir yürüyüş gerçekleşecek. Urla Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından saat 13.30'da İzmir Büyükşehir Belediyesi 8. İzmir Kadın Festivali programı başlayacak.  

Üye OlÜye Girişi