TMMOB 'Anayasa değişikliğine Hayır'için meydana iniyor

 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Anayasa değişikliğine ilişkin, “TMMOB Anayasa değişikliği teklifine ‘Hayır’ demektedir, ‘Hayır’ diyecektir” dedi

09.01.2017
Yazı Boyutu:  
TBMM’de Anayasa değişikliğine ilişkin görüşmelere ilişkin tepkiler sürüyor. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TMMOB’nin Anayasa değişikliğine “Hayır” diyeceğini belirtti.Anayasa değişikliğine ilişkin yazılı açıklama yayımlayan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Geride bıraktığımız 2016 terör saldırılarının ve acının yılı oldu. Şiddetini gün geçtikçe artıran terör ülke geneline yayılarak doğrudan halkı da hedef aldı, yaşam alanlarımız daraldı, toplum olarak adeta nefes alamaz hale geldik. Bu kaotik ortamı kızıştıran, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen, ancak tarihe, basın-yayın organlarının kapatıldığı, muhalif gazetecilerin gözaltına alındığı, tutuklandığı, kamu çalışanlarının, akademisyenlerin görevlerinden alındığı, KHK’larla işten atıldığı, OHAL koşullarında önümüze bir anayasa değişikliği paketi dayatıldı.

10 Aralık’ta AKP üyesi 316 milletvekili imzasıyla TBMM’ye sunulan, 21 maddelik Anayasa değişikliği paketi, Anayasa Komisyonu’ndan 18 madde olarak çıktı. Anayasa’nın 58 maddesini değiştiren, 21 maddesini de yürürlükten kaldıran bu torba değişiklik paketi, kamuoyu daha ne getirip ne götürdüğünü tam olarak anlayamadan, yeterince bilgilenemeden TBMM Genel Kurulu’na sunuldu” ifadelerini kaydetti.

Otoriter rejime geçiliyor

Demokratik ülkelerde herhangi bir yasa değişikliğinde bile üniversitelerin, aydınların, demokratik kitle örgütlerinin, meslek kuruluşlarının ve sendikaların görüşlerinin alındığını aktaran Koramaz, şunları belirtti: 

“Yani konu çoğunluk iradesine indirgenemez. Ülkemizde ise demokrasi seçimlerde oy verme ve TBMM’de temsil edilen siyasal partilerin tartışmasına indirgenmiştir. Unutulmamalıdır ki, 1982 Anayasası yüzde 92 oranında oy almasına karşın meşruiyet kazanamamıştır. Tarih göstermiştir ki, ‘çoğunluk oyu’ demokrasilerde tek referans olamaz, olduğunda da onu adı ve içeriği artık demokrasi değildir. Bu Anayasa değişikliği saray iktidarının totaliter bir tarzda kalıcı kılınmasına hizmet edecektir. Anayasa değişikliği ile siyasal rejim dönüşümünü tamamlayacak yeni bir dönemece girilmiştir. Anayasa değişikliği, kamuoyunda bilindiği üzere Cumhurbaşkanına olağanüstü yetkiler öngörmektedir. Ülkemizde yaklaşık 140 yıllık geçmişi bulunan parlamenter sistemin olmazsa olmazı olan kuvvetler ayrılığı ilkesinin yerle bir edileceği, yasama, yürütme ve yargı mekanizmalarının tek kişide toplandığı otoriter-totaliter bir rejime, açık faşizme geçiş söz konusudur.”
Anayasa değişikliği gündemden geri çekilmelidir

Koramaz, halkın temel hak ve özgürlüklerini güvenceye almayan, sosyal hukuk devleti normlarından, hukukun üstünlüğünden ve kuvvetler ayrılığından yoksun, toplumsal, politik örgütlenmelerin hazırlanmasında öncü bir rol üstlenmediği, demokratik koşullarda özgürce tartışılmayan hiçbir anayasa değişikliği girişimi Türkiye’de demokrasinin de ‘istikrarın’ da önünü açamayacağını belirtti. Koramaz, “Bu değişikliğin gerçekleşmesi durumunda demokrasinin biçimsel unsurları da yok edilecek, toplum daha büyük yarılmalar yaşayacaktır. Bu gerçeklerden hareketle, anayasa değişikliği teklifi TBMM gündeminden çekilmelidir” çağrısı yaptı. Koramaz, TMMOB’nin Anayasa değişikliği teklifine “Hayır” diyeceğinin altını çizdi.

Üye OlÜye Girişi