TMMOB'da cinsiyetçi yaklaşıma protesto

 

TMMOB Kadın Kurultayı’nda Başkan Mehmet Soğancı ve tacizle suçlanan ikinci başkan Züber Akgöl protesto edildi

14.11.2015
Yazı Boyutu:  
TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve TMMOB Yönetim Kurulu üyesi ve ikinci başkanı Züber Akgöl’ün cinsiyetçi tutum ve davranışları TMMOB Kadın Kurultayı’nda protesto edildi


TMMOB 4. Kadın Kurultayı Tepekule’de başladı. Mimar, mühendis ve şehir plancısı kadınların sorunları ve çözüm önerilerine yönelik olarak gerçekleştirilen kurultaya toplam 15 ilde yapılan yerel kurultaylarda seçilen kadın delegeler katıldı.Gericilik ve Piyasa Sarmalında Kadın” başlığı ile düzenlenen kurultaya TMMOB’un erkek yöneticilerinin de katılması ve TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı’nın açılış konuşması yapması ve özellikle geçen yıl TMMOB Yönetim Kurulu toplantısında TMMOB YK üyesi Neriman Usta’ya hakaret ve tehditler eden Züber Akgöl’ün salona  gelmesi, kadın mühendis ve mimarların  protestona yol açtı. 

 

Züber Akgöl'ü protokolde gören kadınlar Akgöl’ün oturduğu alana gitti ve bu kurultaya neden geldiğini, oturmaya devam edip etmeyeceğini sordu. ‘Evet’ yanıtının ardından kadınlar Akgöl’ün Usta’ya yönelik hakaretlerini ve tehditlerini kurultaya gelen diğer kadınlara anlatmaya başladı. 

Daha sonra kadınlar ıslıklarla ve dövizlerle Züber Akgöl’ün TMMOB Kadın Kurultayı’ndan çıkmamasını " erkekler dışarı" sloganları atarak protesto ettiler.Kurultay protestolar ve tartışmalar nedeniyle uzun süre başlayamadı. Daha önce tartıştığı bir kadın yöneticinin üzerine yürüdüğünü belirttikleri erkek yöneticinin de salonda olması kadınların tepkisini arttırdı. “Erkekler dışarı” şeklinde slogan atan kadınlar, “Bıyıklı TMMOB’a geçit yok”, “TMMOB kadın dayanışması kazanacak” yazılı dövizler tuttu. ‘KADINLARIN TMMOB İÇİNDEKİ  ÖZGÜRLÜK, EŞİTLİK TALEBİ , KADIN ÖRGÜTLÜLÜĞÜ YOK  SAYILIYOR!

Kürsüde söz alan TMMOB’li kadınlar; TMMOB’de kadınlara hakaret eden, tehdit eden bir kişinin kadın kurultayında yer alamayacağını belirttiler.

Züber Akgöl’ün TMMOB Kadın Kurultayı’nda olmasının tek sebebinin kadınların mücadelesini, özgürlük ve eşitlik isteğini, TMMOB’daki kadın örgütlülüğünü yok sayması anlamına geldiği söyledi. Bu davranışın ‘kadınlara hakaret ederim, kadınların üstüne yürürüm, kadınlara mobbing yaparım ama bu salona da gelirim’ anlayışıyla yapıldığını belirtti. Kadınlar; zor bir süreçten geçildiğini, katliamlara karşı mücadeleyi yükseltmek için kadın mücadelesinin şart olduğunu ve bu mücadeleyi TMMOB’de yaratmak gerektiğini vurguladılar.

Kadınlar daha sonra protestolarla salondan çıktı.
"12 YILDIR KONUŞUYORSUN ARTIK SUS"

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı’nın konuşma yaptığı sırada tekrar içeri giren kadınlar ellerindeki dövizlerle ve ıslıklarla protestoya başladı. Soğancı’yı konuşturmayan kadınlar kadın kurultayına TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı’nın neden geldiğini sordular. Kadınlar, Soğancı’ya “12 yıldır TMMOB’nin başındasın ve konuşuyorsun, artık sus” dediler.

Kadınların protestosu sırasında Mehmet Soğancı, kadınları AKP’li olmakla suçladı. Protesto eden kadınlara ‘Senin AKP’en bile beni susturamadı” diyerek kendisini protesto edenlerin AKP’li olduğu algısını yaratmaya çalıştı.
Bu sırada Soğancı bir kadının elinde bulunan pankartı da elinden almaya çalıştı.

Kürsü’de söz alan TMMOB YK Üyesi Zeyneti Bayrı Ünal ise TMMOB’daki erkek egemenliği savunan bir konuşma yaptı. Züber Akgöl’ün hakaretlerine tanık olmamasına rağmen Akgöl’ün hakaret ve tehdit etmediğini öne sürdü.KURULTAY KADINLARLA DEVAM EDİYOR

Daha sonra TMMOB YK Üyeleri Esra Oğuz ve Neriman Usta bir konuşma yaparak yaşanan protestonun nedenlerini, yaşanan hakaret ve tehditleri anlattılar.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı konuşmasını yapamadan kürsüden ayrıldı, kurultaya ara verildi ve Züber Akgöl de kadın kurultayını terk etmek zorunda kaldı.

Tüm erkek yönetim kurulu üyeleri kurultaydan ayrıldı. Kurultay kadınlarla devam ediyor.TMMOB YK üyesi ve ikinci başkanı Züber Akgöl, TMMOB YK üyesi Neriman Usta’ya 6 Eylül 2014 Cumartesi günü yapılan 43. dönem beşinci yönetim kurulu toplantısı esnasında hakaret etti ve hakaretin ardından verilen arada tehditlerle birlikte hakaretlerine devam etti.
TMMOB’ye üye kadınlar TMMOB yönetim kurulunda Züber Akgöl’ün Neriman Usta’ya hakaret etmesine karşı Züber Akgöl’ü istifaya çağırdı ve bir imza kampanyası başlattı.Bu olayın ardından Neriman Usta ilk olarak Züber Akgöl hakkında disiplin işlemlerinin başlatılması talebiyle İMO’ya başvurmuştu. İMO ise Neriman Usta hakkında soruşturma açılması talebiyle EMO’ya başvurdu.

Züber Akgöl hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan Neriman Usta’nın davası devam ediyor.(KAZETE/ÖZEL)

Üye OlÜye Girişi