Toplu taşıma hariç İzmir de işler durdu

 

Büyükşehir Belediyesi ne yönelik operasyona tepki gösteren işçi-memur sendikaları üyelerine iş bırakma çağrısı yaptı. Ulaşım dışında hizmetler durdu

22.11.2011
Yazı Boyutu:  

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonun şokuyla güne uyanan 22_YY___BB_PORETSTO.jpgİzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları operasyona tepki olarak işleri yarım gün durdurma kararı aldı.  Memur ve işçi sendikalarına mensup 20 bini aşkın çalışan yarım gün iş bıraktı.

İşçi ve memurlar, akşam saatlerinde Büyükşehir belediye Başkanlığı binası önünde toplanarak ellerindedöve ve pankartlarla  operasyonları protesto etti.

Bu arada Expo 20 adaylığı sunumu için Fransa ya giden İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da sunumu yarıda keserek İzmir e döndü ve protesto eyleminde bulunan çok sayıda CHP linin de aralarında bulunduğu işçi ve memurlara, sukunhetlerini korumaya çağırdı.

Saat 12.30 itibariyle resmen başlayan iş bırakma eyleminde ulaşım birimleri hariç öğleden sonra Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının önemli bölümü iş bıraktı. Buna ilişkin ilk açıklama sendikalardan geldi. Ege Bölge Temsilcisi dahil 6 üst düzey yöneticisi tutuklanan işçi sendikası DİSK ve memur sendikası Tüm Bel-Sen üyelerine mesaj geçerek, öğle tatilinden sonra işe gitmemelerini istedi. İlk etapta ulaşım ve acil hizmetler hariç kararı alan sendikaların daha sonra ulaşımda da yavaşlatma kararı aldığı kaydedildi.

 OTOBÜS SEFERLERİ DURABİLİR

Operasyonda üst düzey tüm yöneticileri gözaltına alınan ESHOT çalışanları otobüs seferberini yavaşlatırken vapur ve metro seferlerinin de durabileceği iddiası yalanlandı. Özellikle Metro A.Ş den yapılan açıklamada İzmirlilerin ulaşım hizmetlerinde aksama olmaması için herkesin görevinin başında olduğu vurgulandı. Metro ve İzban da kesinlikle yavaşlama olmadığını, hizmetlerin eksiksiz yerine getirildiği belirtilen açıklamada, ulaşım konusunda sorun yaşanmayacağı vurgulandı.
 
SAAT 15.30’DA BÜYÜKŞEHİR ÖNÜNDE EYLEM VAR

Büyükşehir çalışanları operasyon nedeniyle iş bıraktıktan sonra saat 15.30 gibi belediye önünde tepki eylemi düzenlendi. Eyleme CHP  örgütleri de katıldı.

 
SENDİKALAR DA EYLEM KARARI ALDI

Tüm- Bel-Sen 1 No lu Şube Başkanı Yaşar Gül, Büyükşehir bünyesinde çalışan sendikalı memurlar ile ilgili olarak gün boyu iş bırakma kararı aldıklarını ve destek için belediye binası önünde bekleyeceklerini söyledi. İş bırakma eylemine gerekçe olarak da, personelin başında bir üst amir kalmaması gösterildi
 
 ANAHTAR KELİMELER


Üye OlÜye Girişi