Toplu tecavüze tahliye hükümeti kızdırdı

 

Avustralya'da 10 yaşındaki bir kıza tecavüz ettikleri iddiasıyla yargılanan 9 kişinin şartlı tahliyesine ya da aldıkları hapis cezalarının ertelenmesine karar verilmesi, Başbakan Kevin Rudd ve Adalet Bakanı Kerry Shine başta olmak üzere çok sayıda yöneticinin öfkesine hedef oldu.

29.01.2008
Yazı Boyutu:  
2005 yılında ülkenin kuzeyindeki Queensland eyaletinde Aurukun aborjin yerleşim merkezinde meydana gelen olayla ilgili yargılama sürecine son noktayı koyan davanın yargıcı Sarah Bradley'in sanıklara, ''mağdur muhtemelen hepinizle cinsel ilişkiye girmeyi kabul etti'' şeklindeki sözleri öfkeyi daha da büyüttü. Duruşma sonunda sanıklardan olay sırasında yaşları 18'in altında olan altısı şartlı tahliye edilirken, diğer üç sanık 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, ama cezaları da ertelendi.
Başbakan Kevin Rudd, tahliye kararının kendisini dehşete düşürdüğünü belirterek ''kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına sıfır hoşgörü''den yana olduğunu vurguladı. Queensland eyaleti Adalet Bakanı Kerry Shine de yargıcın kararı verirken öne sürdüğü gerekçeyi yersiz bulduğunu vurgulayarak, ''12 yaşın altındaki hiçbir çocuk zaten cinsel ilişki için yasal olarak rıza gösteremez zaten. Yargıcın gerekçesi beni şaşırttı'' dedi.


Üye OlÜye Girişi